کد خبر 139620

ماجرای تازه برای گران کردن مرغ/ معدوم سازی تخم مرغ های نطفه دار

دو روز است که مافیای بازار صدها هزار تخم مرغ نطفه دار را نابود می‌کنند تا قیمت مرغ سه برابر شود این خبری است که در فضای مجازی دست به دست می شود.

ماجرای تازه برای گران کردن مرغ/ معدوم سازی تخم مرغ های نطفه دار

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صحبت هایی در فضای مجازی است مبنی بر اینکه مافیای بازار گوشت مرغ  بعد از ممنوع شدن زنده به گور کردن جوجه ها، دو روز است که صدها هزار تخم مرغ نطفه دار را نابود می‌کنند تا قیمت مرغ سه برابر شود.

محمدرضا صدیق پور درباره این موضوعات مطرح شده در فضای مجازی گفت: این صحبت ها شایعاتی بیش نیست و هیچگونه معدوم سازی با هدف افزایش قیمت انجام نمی شود.

دبیر انجمن تولید کنندگان جوجه  یک روزه افزود: قیمت جوجه یک روزه اکنون با توجه به نوع سویه از ۵ تا ۱۴ هزار تومان متغیر است و این قیمتی نیست که تولید کنندگان بخواهند تخم مرغ را معدوم کنند.

وی این را هم گفت که در ماه های خرداد و تیر که قیمت جوجه یک روزه به ۲ هزار تومان رسیده بود برخی اقدام به این کار کردند زیرا قیمت برای آنها به صرفه نبود اما اکنون شرایط فرق کرده است و این موضوع اصلا صحت ندارد.  تخم مرغ ابتدا در دستگاه جوجه کشی قرار می گیرد و پس از تبدیل شدن به جوجه به مرغداری ها ارسال می شود.

صدیق پور افزود:‌  در ماه جاری ۱۱۲میلیون جوجه یک روزه تولید شده که برای تامین گوشت مرغ مورد نیاز کشور کافی است و هیچ مشکلی برای این ماه و ماه های آینده وجود ندارد.

وی با بیان اینکه حتی به اعتقاد من ۱۲ میلیون جوجه ریزی هم بیشتر انجام شده است، تاکید کرد که وزارت جهاد کشاورزی بررسی دقیق تری از میزان نیاز کشور انجام دهد و بر اساس آن تولید جوجه و جوجه ریزی در مرغداری ها انجام شود.

دبیر انجمن تولید کنندگان جوجه  یک روزه گفت: بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس قبلا با جوجه ریزی ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون قطعه نیاز کشور تامین شد که اکنون این رقم به ۱۱۲ میلیون قطعه کاهش یافته است.

به اعتقاد این فعال اقتصادی افزایش قیمت مرغ نسبت به قبل باعث شده که سرانه مصرف کاهش یابد.

البته در این میان برخی معتقدند مصرف مردم از مرغ به سمت گوشت رفته است زیرا مردم فکر می کنند با میزان پولی که به گوشت می پردازند به نسبت مرغ پروتئین بیشتری دریافت می کنند.

نهاده مرغداران به میزان کافی و به راحتی تامین می شود

دبیر انجمن تولید کنندگان جوجه یک روزه سیستم بازارگاه را بسیار مهم عنوان کرد و گفت:‌ تولید کنندگان از طریق این سیستم نهاده مورد نیاز خود را به راحتی خریداری می کنند و بازارهای سیاه نهاده که قبلا تا ۵ برابر قیمت به فروش می رفت بر چیده شده است.

وی افزود:‌ نهاده به میزان کافی وجود دارد و هیچ مشکلی از نظر تامین وجود ندارد.

دبیر انجمن تولید کنندگان جوجه  یک روزه مشکل مرغداران را بالا بودن هزینه تولید عنوان کرد و گفت: نرخ مصوب مرغ ۵۹۵۰۰ تومان است درحالی که برای تولید کننده ۷۰ هزار تومان تام می شود بنابراین انتظار مرغداران این است که این میزان هزینه اضافی را وزارت جهاد کشاورزی تدبیری بکند.

وی در پاسخ به اینکه درخواست مرغداران برای افزایش قیمت به کجا رسید؟ گفت:‌ فعلا دولت با افزایش قیمت مخالفت کرده است./فارس

ارسال نظر

تازه ها