کد خبر 139494

فاطمی امین: استاندارد محصولات صادراتی را باید ارتقا دهیم

وزیر صنعت معدن و تجارت با انتقاد از اینکه استاندارد‌های ما بومی نیست، گفت: ما باید مرجعیت استاندارد داشته باشیم.

فاطمی امین: استاندارد محصولات صادراتی را باید ارتقا دهیم

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سیدرضا فاطمی امین امروز با حضور در همایش هفته استاندارد با اشاره به اینکه استاندارد سه کارکرد دارد، اظهار کرد: در کارکرد اول حداقل کیفیت را استاندارد مشخص می‌کند. در کارکرد دوم استاندارد زبان مشترک است به نحوی که وقتی قطعه ساز می‌خواهد قطعه‌ای را به یک سازنده ارائه دهد استاندارد مشخصات ان کالا را ترسیم کرده و تولیدکننده و مصرف کننده قطعه برای رسیدن به توافق یک زبان مشترک که همان استاندارد هست را در اختیار دارد که در نهایت این استاندارد به مبادله کالا می‌انجامد.

وی با اشاره به اینکه کارکرد سوم استاندارد مدیریت دانش است، گفت: این سه کارکرد در ۵ سطح موضوعیت می‌یابد که سطح اول به محصول، کالا یا خدمات اختصاص داشته و سطح دوم فرایند‌ها را دربرمی گیرد.

وزیر صنعت افزود: سطح سوم نیز سازمان است که مردم باید در خصوص آن نظرات خود را اعلام کنند. البته این تصور هست که در سازمان کمتر به استاندارد نیاز داریم درحالیکه در این بخش به استاندارد بیشتری نیازمند هستیم به عنوان نمونه استاندارد مدیریت مالی یا استاندارد مدیریت اسناد در سطح سازمان باید به استاندارد‌های بیشتری برسند.

فاطمی امین با انتقاد از اینکه استاندارد‌های بومی در کشور وجود ندارد، گفت: ما باید مرجعیت استاندارد داشته باشیم نمی‌توان گفت کشوری که دانش بنیان است و اقتصاد آن به سمت دانش بنیان‌ها حرکت می‌کند استاندارد‌هایی دارای مرجعیت خاص خود نداشته باشد.

وی اضافه کرد: ما باید استاندارد برای خودمان تعریف کنیم و اگر بخواهیم به این سمت حرکت کنیم باید به سمت ۵ مولفه از جمله تصویب، تبیین، صحه گذاری، گواهی دهی حرکت کنیم. براین اساس فضای کاری پیشروی سازمان ملی استاندارد جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کند.

وزیر صنعت با اشاره به روند روبه رشد صادرات، گفت: سال گذشته بیش از ۴۸ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در کشور به وجود آمده است و ما در حال حرکت از سمت محصولات پایه به سمت صادرات محصولات پیچیده هستیم.

فاطمی امین افزود: استاندارد‌ها در مورد محصولات پیچیده ماننده تجهیزات پزشکی از حساسیت واهمیت بالایی برخوردارند بنابراین ما باید در این زمینه ارتقای استاندارد‌ها را ایجاد کنیم.

ارسال نظر

تازه ها