کد خبر 139261

تعداد قطارهای عبوری روسیه و چین به ایران افزایش یافت

پس از هماهنگی‌های صورت گرفته بین راه‌آهن دو کشور ایران وروسیه، قطار ترانزیتی تشکیل شده از ۳۷ واگن فله‌بر محموله کود شیمیایی از مبدا کشور روسیه جهت اعزام به بندر عباس از مرز ریلی سرخس وارد کشور شد است.‌

تعداد قطارهای عبوری روسیه و چین به ایران افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دولت سیزدهم در ادامه دیپلماسی حمل و نقل فعال که در پی گرفته است، موضوع ترانزیت را در اولویت نخست خود در حوزه حمل و نقل ریلی قرار داده است.

 تاکنون با کشورهای همسایه که امکان همکاری ریلی و ترانزیتی وجود دارد، جلسات مختلفی برگزاری شده است که یکی از این کشورها، کشور روسیه است.

پس از هماهنگی‌های صورت گرفته بین راه‌آهن دو کشور، قطار ترانزیتی تشکیل شده از ۳۷ واگن فله‌بر محموله کود شیمیایی از مبدا کشور روسیه جهت اعزام به بندر عباس از مرز ریلی سرخس وارد کشور شد است.‌

این قطار ترانزیتی پس از خروج از روسیه با عبور از قزاقستان و ترکمنستان و طی مسافت بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر از مرز ریلی سرخس وارد کشور شده و در روز جمعه ۸ مهر ماه حرکت در مسیر شاخه شرقی کریدور شمال-جنوب ایران را آغاز کرده و پس از طی مسیر حدود ۱۶۰۰ کیلومتری در کشورمان به بندر شهید رجایی بندرعباس رسیده است و محموله آن از بندرعباس بوسیله کشتی به کشور هند منتقل شده است.

برنامه‌ریزی راه‌اندازی این قطارها از دی‌ سال گذشته و با پیگیری‌ها و هماهنگی‌های لازم طی سفرهای مقامات راه‌آهن دو کشور به ایران و روسیه و برگزاری جلسات مختلف حضوری و مجازی فیمابین مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و مدیر عامل و قائم مقام راه‌آهن روسیه به انجام رسیده بود،و پس از عبور نخستین قطار در تیر‌ و بررسی جزئیات مسیر و پیگیری رفع موانع و با توجه به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران و همچنین مزایای متعدد این مسیر از جمله کاهش قابل توجه مجموع زمان سیر، حرکت قطارهای بعدی نیز آغاز شده است.

عبور این قطارها، سرآغازی برای ادامه این فرایند ارزشمند و مستمر خواهد بود و با تثبیت کریدورهای عبوری از کشور، شاهد توسعه قابل توجهی در این راستا هستیم.

اکنون سه کریدور در مسیر کریدور شمال به جنوب فعال است؛ کریدور شرقی کریدور شمال به جنوب، از سرخس تا بندرعباس کاملا فعال است و در مسیر کریدور میانی و غربی کریدور شمال به جنوب نیز در حال برطرف کردن قسمت هایی از نواقص آن هستند.

 هم اکنون مسیر شرقی کریدور شمال به جنوب کاملا فعال است و با ظرفیت کامل در خدمت ترانزیت کشور است و هم آورده ارزی نقدی برای کشور دارد و هم می تواند موجب سیادت سیاسی و اقتصادی برای کشور شود.

با توجه به موقعیت ارزشمندی که کشورمان در کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب دارد، ما با کشورهایی نظیر روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان و قرقیزستان مذاکرات زیادی داشته‌ایم و در طول فعالیت دولت سیزدهم در یکسال و نیم گذشته، تفاهمات خوبی انجام شده است.

در مسیر کریدور شرق به غرب نیز، هم از طرف قزاقستان و هم طرف چینی مذاکرات خوبی انجام شده تا بار از مبدا چین به قزاقستان سیر کند و با عبور از کریدور شرقی – غربی ایران، به اروپا برود.

ارسال نظر

تازه ها