کد خبر 139254

بایدن با رهبران گروه هفت و زلنسکی درباره اوکراین گفت‌وگو کرد

رئیس جمهور آمریکا از گفت وگو با ولادیمیر زلنسکی و رهبران گروه هفت درباره اوکراین خبر داد.

بایدن با رهبران گروه هفت و زلنسکی درباره اوکراین گفت‌وگو کرد

به گزارش بااقتصاد، رئیس جمهور آمریکا افزود که با زلنسکی و رهبران گروه هفت درباره تعهد قاطع واشنگتن و متحدانش به پاسخگو کردن روسیه به دلیل جنگ اوکراین و حمایت از این کشور گفتگو کرده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در گفت و گوی تلفنی با همتای اوکراینی خود تاکید کرد که واشنگتن سیستم های دفاع هوایی پیشرفته به اوکراین ارسال خواهد کرد.

به گزارش ایرنا ،کاخ سفید عصر دوشنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد جو بایدن در گفت و گوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی با محکوم کردن حملات موشکی روسیه به اوکراین، متعهد شد که به حمایت های لازم از اوکراین برای دفاع از خود، از جمله ارسال سیستم های دفاعی هوایی پیشرفته، ادامه دهد.

بایدن همچنین تاکید کرد که آمریکا در کنار متحدان و شرکایش، به ارائه کمک های امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه به اوکراین ادامه خواهد داد و با تداوم تحمیل هزینه ها، روسیه را پاسخگوی جنایات جنگی که در اوکراین مرتکب شده است، خواهند کرد.

پیش از این نیز، رئیس جمهور آمریکا در پی وقوع انفجارهای مهیب در کی‌یف پایتخت اوکراین و شهرهای اطراف آن، با محکوم کردن این حملات، خواستار توقف آنها شد و گفت که واشنگتن به همراه متحدانش به تحمیل هزینه‌ها علیه روسیه ادامه می‌دهد.

صبح روز دوشنبه خبرهای متعددی از وقوع انفجارهای مهیب در کی‌یف پایتخت اوکراین و شهرهای اطراف آن در رسانه های بین المللی منتشر شد. 

سامانه‌های پدافند هوایی در بیشتر شهرهای اوکراین فعال شدند و هشدار حمله هوایی در سراسر این کشور اعلام شد. مقام‌های دولتی و منطقه‌ای از مردم خواستند با توجه به احتمال حملات بعدی از پناهگاه‌ها خارج نشوند.

این حملات در پی آن بود که حدود ساعت ۶ صبح روز شنبه یک کامیون باری در بخش بزرگراهی پل کریمه از سمت شبه جزیره تامان منفجر شد. این انفجار، آتش سوزی هفت مخزن سوخت قطاری که به سمت کریمه در حال حرکت بود را منجر شد. پل «کرچ» نماد الحاق کریمه به روسیه تلقی می‌شود.

روسیه پس از ضمیمه کردن کریمه به خاک خود در سال ۲۰۱۴ شروع به احداث این پل کرده بود. از این پل بر روی تنگه کرچ، به ویژه برای انتقال تجهیزات نظامی ارتش روسیه استفاده می‌شود. اهمیت این پل از منظر نمادین و نیز لجستیکی سبب شده تا تحلیلگران این انفجار را یکی از تحولات سرنوشت‌ساز در مسیر درگیری های اوکراین بدانند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه این انفجار را تروریستی اعلام کرد و گفت: سرویس‌های ویژه اوکراین، عاملان این حمله تروریستی بودند. رئیس کمیته تحقیقات روسیه نیز اوکراین را مسئول این حمله عنوان کرد و افزود: تعدادی از افرادی که در این انفجار دست داشتند شناسایی شدند./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها