کد خبر 139191

افزایش کمک‌های نظامی اروپا به اکراین در پی حملات موشکی روسیه

به دنبال حملات موشکی دقیق روسیه به اوکراین، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از کمک نظامی بیشتر به کی‌یف خبر داد.

افزایش کمک‌های نظامی اروپا به اکراین در پی حملات موشکی روسیه

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به دنبال حملات موشکی دقیق روسیه به اوکراین طی چند حمله در روز دوشنبه، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از حمایت نظامی جدید از اوکراین خبر داد.

بورل در توییتی نوشت: «عمیقاً از حملات روسیه به کی‌یف و سایر شهرهای اوکراین شوکه شده‌ام. چنین اقداماتی در قرن بیست و یکم جایی ندارد. من آنها را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کنم.»

بورل با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا در کنار اوکراین است، گفت: «ما کنار اوکراین ایستاده‌ایم، حمایت نظامی بیشتر اتحادیه اروپا در راه است.»

از آغاز درگیری‌ها در اوکراین، کشورهای غربی به رهبری آمریکا و انگلیس تحریم‌های گسترده علیه روسیه و ارسال تسلیحات و وسایل نقلیه نظامی به اوکراین به ارزش میلیاردها دلار را به رغم‌ هشدارهای مسکو در دستور کار قرار داده‌اند.

رسانه‌های غربی روز دوشنبه  از شنیده شدن صدای چند انفجار مهیب در مرکز کی‌یف پایتخت اوکراین خبر دادند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گزارش کرد که دو انفجار اوایل صبح دوشنبه، مرکز «کی‌یف» پایتخت اوکراین را لرزاند و ظاهراً این انفجارها در نتیجه حملات موشکی بوده است. «شبکه الجزیره » نیز گزارش کرد که این حملات کشته و زخمی‌هایی را به همراه داشته است.

رسانه‌ها می‌گویند علاوه به کی‌یف، شهرهای دیگر اوکراین از جمله دنیپرو، ژیتومیر و لِویو و زاپروژیا نیز تحت حملات موشکی روسیه قرار گرفته‌اند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه اخیراً در یک سخنرانی تلویزیونی درباره عملیات نظامی در اوکراین، ضمن اعلام بسیج بخشی از نیروها، گفت کشورهای غربی به‌دنبال تضعیف، تجزیه و نابودی کامل روسیه هستند اما مسکو هم دارای سلاح اتمی است و از هر ابزاری برای دفاع از خود استفاده می‌کند.

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا نیز  به تازگی هشدار داد که تصمیم واشنگتن برای ادامه عرضه تسلیحات سنگین به کی‌یف تاییدی بر وضعیت آن به عنوان یک شرکت‌کننده در درگیری است. وی گفت، ما این را تهدید فوری علیه منافع راهبردی کشور خود تلقی می‌کنیم./فارس

ارسال نظر

تازه ها