کد خبر 139168

جذب سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش تولید گاز در بودجه ۱۴۰۲

تأکید بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای تحقق رشد اقتصادی، افزایش تولید گاز و کاهش مصرف انرژی، از جمله موضوعات مطرح شده در تعیین خط مشی تنظیم بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور بود.

جذب سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش تولید گاز در بودجه ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، محمد مخبر در نشست شورای اقتصاد که امروز (دوشنبه) برگزار شد، بر اهمیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای تحقق رشد اقتصادی کشور تأکید کرد و گفت: با جهت‌گیری مناسبی که رئیس جمهور درباره توسعه روابط با کشورهای منطقه در پیش گرفته‌اند، فضای مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور فراهم شده است.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: جذب سرمایه‌گذاری خارجی، نقش مهم و اثرگذاری در رشد اقتصادی کشور دارد؛ از این‌ رو، لازم است در بخشنامه بودجه سالانه، تکالیف، وظایف و مأموریت‌هایی برای رشد سرمایه‌گذاری برای هر دستگاه اجرایی دیده شود، به نحوی که عملکرد آن‌ها قابل ارزیابی و بررسی باشد.

مخبر، همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده درباره وضعیت بازار انرژی در جهان، تصریح کرد: در حال حاضر از یک سو تولید گاز در کشور متناسب با ذخایر موجود نیست و از سوی دیگر مصرف نیز تناسبی با شرایط کشور ندارد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید برنامه‌ای برای مدیریت مصرف گاز و در عین حال، افزایش تولید، تدوین کنیم و با تغییر جهت و ایجاد تحول، وضعیت تولید گاز را به یکی از نقاط اقتدار کشور تبدیل کنیم.

مخبر با تأکید بر اینکه بخش خصوصی کشور باید در برنامه‌های تحول‌آفرین دولت، از جمله در حوزه انرژی، نقش‌آفرینی کند، تصریح کرد: اتاق بازرگانی و بخش خصوصی باید نقدینگی شناور و سرگردانی که در جامعه وجود دارد، به سوی طرح‌های کلیدی هدایت کنند، زیرا تحقق این‌گونه تحولات با بودجه به‌دست دولت دشوار است، اما با منابع مالی و مدیریت بخش خصوصی به شکل بهتری قابل اجرا خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور، همچنین با اشاره به گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره خط مشی تنظیم بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور گفت: لازم است برای سرعت بخشیدن به اجرای برنامه‌ها و تحقق تکالیف مندرج در بودجه سالانه، اختیارات کافی متناسب با وظایف و تکالیف تعیین شده به استانداران تفویض شود تا اجرای برنامه‌ها معطل دستگاه‌های اجرایی نباشد.

مخبر بر اساس گزارش‌های ارائه شده، یکی از مزیت‌های مهم کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی و بحران‌های جهانی را واسطه‌گری در حوزه انتقال کالا و انرژی، به‌خصوص از مبدأ کشورهای مناطق شمالی خواند که می‌تواند ایران را به پل صادراتی منطقه، تبدیل و بخش مناسبی از درآمدهای کشور را تأمین کند.

در این نشست که رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس کل بانک مرکزی و سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز حضور داشتند، گزارشی از تعیین خط مشی تنظیم بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و همچنین مبانی بخشنامه تدوین این بودجه، ارائه و درباره رویکردها و سیاست‌های کلان حاکم بر بودجه سال آینده کل کشور، بحث و تبادل نظر شد.
همچنین در این نشست، برخی درخواست‌های دستگاه‌های اجرایی، مطرح و پس از ارائه گزارشی از توجیه اقتصادی و جزئیات فنی، با این درخواست‌ها موافقت شد.

برخی درخواست‌های وزارت نیرو که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و به تصویب رسید، عبارتند از: سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت سهامی سازمان آب و برق خوزستان برای اجرای طرح ساختمان سد بالارود، انتشار اوراق مالی اسلامی از سوی شرکت توانیر برای اجرای طرح‌های انتقال نیروی برق کشور، انتشار اوراق مالی اسلامی از سوی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران برای اجرای طرح نیروگاه آبی رودبار لرستان و انتشار اوراق مالی اسلامی از سوی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی برای اجرای طرح‌های نیروگاهی.

سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی گاز ایران برای اجرای طرح‌های حوزه مهندسی و توسعه زیرساخت‌های زنجیره تأمین گاز و اجرای طرح ساخت پالایشگاه گاز ایلام (فاز ۲) نیز از جمله درخواست‌های وزارت نفت بود که در این نشست به تصویب رسید.

همچنین، وزارت نفت درخواست دیگری مبنی بر سرمایه‌گذاری برای ساخت خط لوله فرآورده مهر آران/ فسا/ شیراز (خط لوله پارس) مطرح کرد که با این درخواست نیز موافقت شد.

ارسال نظر

تازه ها