کد خبر 139110

توافق ایران و روسیه برای تأمین مالی خط‌آهن رشت ـ آستارا

وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از عملکرد دولت‌های قبل در عدم تکمیل کریدورهای ترانزیتی کشور گفت: بعدازظهر امروز با روس‌ها برای تأمین مالی ساخت خط‌آهن رشت ـ آستارا توافقی امضا خواهیم کرد.

توافق ایران و روسیه برای تأمین مالی خط‌آهن رشت ـ آستارا

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در نخستین اجلاس همکاری‌های ترانزیتی ایران و کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان به‌همراه فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان اظهار کرد: یکی از مسائل مهم اقتصاد دنیا ترانزیت و حمل‌ونقل است. صادرات و واردات در این زمینه مهم است که در اجلاس همکاری‌های ترانزیتی جلسات کارشناسی در این رابطه برگزار شد.

وی با بیان اینکه تصمیمات بسیار خوبی در گروه کارشناسی اتخاذ شد، افزود: در ۴ موضوع مسیر ترانزیتی سبز، اعطای ویزای یک‌ساله به دست‌اندرکاران ترانزیت، یکسان‌سازی تعرفه بین کشورها و توسعه زیرساخت‌های ترانزیت در اجلاس امروز مطرح شد و از وزرا و هیئت‌های نمایندگی کشورها خواستیم در این رابطه همکاری لازم را انجام دهند.

به گزارش تسنیم، وزیر راه و شهرسازی با ابراز اینکه زیرساخت‌های ترانزیتی در ایران تکمیل نیست، گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته به این کریدورها توجه نشده است، در زمان حاضر خط‌آهن مهم رشت ـ آستارا به‌طول ۱۶۳ کیلومتر را داریم که قرار است روس‌ها در اجرای آن مشارکت کنند و در صورت تأمین مالی، این پروژه سه‌ساله تکمیل خواهد شد.

قاسمی با اعلام اینکه خط‌آهن ۹۰۰کیلومتری رشت ـ زاهدان در دستور کار قرار دارد، یادآور شد: علاوه بر این اصلاح کریدور شمالی اینچه‌برون ـ گرمسار نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه تکمیل ناوگان ریلی نیز در دستور کار قرار دارد، گفت: اگر مانعی پیش نیاید تا یک ماه آینده قرارداد تکمیل خطوط ریلی در کریدورهای مهم داخلی با پیمانکاران ایرانی و خارجی امضا می‌شود. برای کوتاه کردن زمان فرآیند قرارداد را بین پیمانکاران حرفه‌ای توزیع خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با تأکید بر اینکه راه‌آهن رشت ـ آستارا را می‌سازیم حتی اگر قرار باشد ساختمان وزارت راه را نیز برای این کار بفروشیم، گفت: بعدازظهر امروز در رابطه با این پروژه با روس‌ها مذاکره می‌کنیم گرچه ۱۰ کیلومتر از ابتدا و ۱۰ کیلومتر از انتهای این مسیر کار شروع شده است.

قاسمی با تصریح بر اینکه شرایط سیاسی منطقه به‌نفع ایران است، گفت: با دوستان روسی توافق خوبی در ترانزیت کالا داریم در زمان حاضر این کشور ۳۰ میلیون تن زغال و ۲۰ میلیون تن بار ترانزیتی دارد که می‌تواند از مسیر ایران برای جابه‌جایی آن استفاده کند.

وی گفت: در بحث کریدورها مشکلی به‌نام تحریم نداریم.
 
بیانیه ترانزیتی ایران با ۶ کشور آسیای میانه

همچنین ظهر امروز یکشنبه ۱۷ مهرماه بعد از ۲ روز جلسات ترانزیتی ایران با کشورهای حوزه آسیای میانه از جمله قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان، بیانیه همکاری ترانزیتی به امضای نمایندگان این ۶ کشور رسید.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی کشورمان بعد از امضای این بیانیه گفت: این اجلاس به ابتکار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با توجه به شرایط منطقه موضوع ترانزیت بسیار تعیین کننده شده است و وزرا و نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده تصمیمات خوبی را اتخاذ کردند.

وی افزود: این اجلاس به ابتکار جمهوری اسلامی ایران از این به بعد هر ۶ ماه یکبار برگزار می‌شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، کشورهای عضو این اجلاس بر توسعه بخش ترانزیت، یکسان سازی تعرفه های ترانزیتی و صدور یکساله ویزای رانندگان ترانزیتی به عنوان بخشی از بیانیه امضا شده تاکید و به تفاهم رسیدند.

قاسمی در نشست خبری مشترک بعد از امضای این بیانیه در پاسخ به ایرنا در خصوص زمان اجرای این بیانیه مشترک و جزییات مطرح شده در آن، گفت: موضوع ترانزیت برای دولت سیزدهم بسیار جدی است، سیاست ایران تسهیل ترانزیت با کشورهایی است که در چند سال اخیر دچار قطع ارتباط با آنها بودیم.

وی ادامه داد: علاوه بر قطع بودن روابط با برخی کشورهای آسیای میانه رابطه قوی با سایر کشورها نداشتیم. بر این اساس بر مبنای بیانیه منتشر شده ارتقای ترانزیتی در منطقه در دستور کار قرار گرفت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: این هدف از همین امروز آغاز شده و در راستای اقدامات مشترک پیش از این نیز، ۶۰ درصد ظرفیت ترانزیتی در منطقه افزایش یافته است.

ارسال نظر

تازه ها