کد خبر 138027

وزارت زیرساخت اوکراین

وزارت زیرساخت اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که بر اساس توافق بازگشایی بندرهای این کشور در مجموع ۱۶۵ کشتی باری حامل سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی، بندرهای اوکراین را در دریای سیاه ترک کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز، این وزارتخانه همچنین افزود که قرار است در روز یکشنبه ۱۰ کشتی حامل ۱۶۹ هزار و ۳۰۰ تن تولیدات کشاورزی، بندرهای اوکراین را در دریای سیاه ترک کنند.

بر اساس توافقنامه امضا شده در ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر ماه ) توسط مسکو و کی یف با میانجی گیری سازمان ملل متحد و آنکارا، سه بندر دریای سیاه اوکراین، از محاصره نیروهای ارتش روسیه خارج و بازگشایی شد. این وزارتخانه ظرفیت ماهانه بارگیری و صادرات این بندرها را ۱۰۰ تا ۱۵۰ کشتی باری، ارزیابی کرده است.

کاهش شدید صادرات غلات اوکراین در پی آغاز جنگ در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) و بسته شدن بندرهای دریای سیاه این کشور، بهای جهانی مواد غذایی را بالا برد و نگرانی هایی در باره بروز کمبود غذا در آفریقا و آسیای غربی ایجاد کرد. این کشور پیش از شروع جنگ، با صادرات ماهانه تا ۶ میلیون تن غلات، تولید و صادر کننده عمده غلات در جهان بود.

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از توافق با ولادیمیر پوتین همتای ترک خود درباره "پیش‌روی با احتیاط" مذاکرات در مورد صادرات غلات و کودشیمیایی روسیه و اوکراین از طریق مسیر دریای سیاه خبر داد و افزود: بدون شک، گفت‌وگوهایی درباره وضعیت صادرات انواع تولیدات از روسیه و اوکراین - غلات و کود و شیمیایی- برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها