کد خبر 137967

رئیس جمهور ترکیه روز شنبه گفت که این کشور گام‌های بزرگی را در مسیر پیوستن به سازمان همکاری شانگهای برخواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبرى بااقتصاد، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز شنبه گفت که «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان به وی پایان عملیات نظامی در مرز با ارمنستان را ابلاغ کرده است.

رئیس جمهور ترکیه همچنین درباره عضویت کامل این کشور در سازمان همکاری شانگهای گفت که این کشور گام‌های بزرگی را در مسیر پیوستن به سازمان همکاری شانگهای بر می‌دارد.

نشست شورای رؤسای جمهور کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای روز جمعه به ریاست «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در شهر «سمرقند» آغاز شد.

در این نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از جمله هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان و «ژانگ مینگ» دبیر کل سازمان همکاری شانگهای و «روسلان میرزایف» رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم سازمان همکاری شانگهای حضور دارند.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

در نشست سازمان که روزهای 8 و 9 ژوئن سال 2017 میلادی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای‌ شدند. هم اکنون ایران نیز در حال طی کردن مراحل و فرآیندهای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای است.

اکنون افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شریک گفت وگو با این سازمان هستند./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها