کد خبر 137964

پوتین: اگر اروپا گاز می‌خواهد خط لوله نورداستریم 2 را بازگشایی کند

رییس جمهور روسیه خطاب به اروپا اعلام کرد: اگر به دنبال گاز زمستان هستید خط لوله گازی نورداستریم دو را باز کنید.

پوتین: اگر اروپا گاز می‌خواهد خط لوله نورداستریم 2 را بازگشایی کند

به گزارش پایگاه خبرى بااقتصاد، به نقل از رویترز، رئیس‌جمهور روسیه امروز جمعه ارتباط روسیه با بحران انرژی اروپا را تکذیب کرد و گفت که اگر اتحادیه اروپا خواهان گاز بیشتر است، باید تحریم‌ها را لغو کند تا خط لوله نورداستریم دو تکمیل و بازگشایی شود.

پوتین در گفتگو با خبرنگاران پس از نشست سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان، آنچه را که «برنامه سبز» نامید، عامل بحران انرژی دانست و تاکید کرد که روسیه به تعهدات انرژی خود عمل خواهد کرد.

رییس جمهور روسیه گفت: نکته اصلی این است که اگر میل دارید، اگر برایتان خیلی سخت است، فقط تحریم نورد استریم 2 را که 55 میلیارد متر مکعب گاز در سال را به سوی شما روانه می‌کند بردارید، فقط دکمه را فشار دهید و همه چیز درست می شود.

نورد استریم 2 که تقریباً به موازات نورد استریم 1 روی بستر دریای بالتیک قرار دارد، یک سال پیش ساخته شد، اما آلمان تنها چند روز قبل از اعزام نیروهای روسیه به اوکراین در 24 فوریه تصمیم گرفت آن را ادامه ندهد.

قیمت گاز اروپا از ابتدای سال جاری در بحبوحه کاهش عرضه روسیه بیش از دو برابر شد. افزایش قیمت در سال جاری، مصرف کنندگان را تحت فشار قرار داده و برخی از صنایع را مجبور به توقف تولید کرده است. جنگ اوکراین باعث شده تا اروپا روسیه را تحریم کند. روسیه هم عرضه گاز به چندین کشور از جمله بلغارستان و لهستان را قطع کرده است، زیرا آنها از پرداخت به روبل به جای ارز قرارداد خودداری کردند.

 

ارسال نظر

تازه ها