کد خبر 137419

سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان:

۷۰ کیلومتر فیبر نوری در مسیر منتهی به سد رودبار الیگودرز اجرا می‌شود

به گفته سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان، ۷۰ کیلومتر فیبر نوری در مسیر شاپور آباد به سد رودبار در شهرستان الیگودرز در دست اجراست.

۷۰ کیلومتر فیبر نوری در مسیر منتهی به سد رودبار الیگودرز اجرا می‌شود

به گزارش بااقتصاد، مجتبی صارمی روز چهارشنبه، اظهار کرد: بیش از ۲۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای این طرح هزینه می شود.

وی گفت: همچنین ۵۳ پروژه مخابراتی و زیرساختی با اعتبار بیش از ۱۸۲۶ میلیارد ریال در هفته دولت امسال در راستای بهبود کیفیت ارتباطات در کنار توسعه زیرساخت ها و افزایش ظرفیت حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرایی به بهره‌برداری رسید.

صارمی ادامه داد: ۱۲ پروژه از این تعداد در قالب اتصال روستاهای استان به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات با اعتبار ۲۶۴ میلیارد ریال بود.

سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان گفت: ۳۵ پروژه سایت‌های سیار(همراه اول) در قالب پروژه های ایجاد سایت جدید، ارتقای فناوری به نسل سوم و چهارم و بهینه سازی به ارزش ۹۸۰ میلیارد ریال و ۶ پروژه نیز مربوط به مخابرات استان است.

صارمی با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت سیار و ثابت در روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان ۸۳ درصد است، افزود: اقدامات انجام شده و اجرای پروژه های ارتباطی، زمینه ساز رشد، توسعه و رونق کسب وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد دیجیتال در این مناطق می شود.

وی افزود: ۴۹۵ کیلومتر شبکه فیبر نوری روستایی امسال در استان اجرایی و در صورت فراهم بودن شرایط لازم، تا پایان سال بهره برداری می شود.

صارمی با اشاره به اجرای این طرح ها در خرم آباد، دورود، بروجرد، ازنا، الیگودرز، پلدختر، کوهدشت، چگنی و دلفان تصریح کرد: در برخی مواقع برای اجرای شبکه های فیبر نوری علاوه بر مشکل معارضان محلی، باید تفاهم نامه و مجوزهایی با برخی ادارات از جمله راهداری و حمل و نقل جاده ای، محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری تبادل شود.

وی افزود: با توجه به کوهستانی بودن لرستان، توسعه فیبر نوری روستایی برای پوشش حداکثری روستا و جاده های استان در راستای افزایش بهره وری در استفاده از زیرساخت های ارتباطی موجود، اتصال نقاط مختلف و دور روستایی و جاده های بین شهری و تامین زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات ضروری است.

۲۶۶۰ روستای لرستان تحت پوشش شبکه تلفن همراه قرار گرفته و به اینترنت دسترسی دارند همچنین بیش از ۹۲ هزار و ۲۵۰ مشترک فعال پهن باند ثابت در روستاها و مناطق محروم استان خدمات ارتباطی را دریافت می کنند.

بیش از چهار هزار کیلومتر فیبر نوری در لرستان وجود دارد./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها