کد خبر 137235

وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی قراردادی در سال جدید به صورت گسترده آغاز می‌شود و این طرح که در سال قبل به صورت پایلوت انجام شده بود در سال زراعی 1401 - 1402 در سطح زیرکشت وسیع‌تری انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در مراسم آغاز سال زراعی 1401 - 1402 که با حضور رئیس جمهور و عوامل بخش کشاورزی و کشاورزان نمونه در سالن اجلاس سران برگزار شد اظهار داشت: امیدواریم سال جدید زراعی را با رکوردهای بهتر در تولید کشاورزی و تامین امنیت غذایی داشته باشیم.

وی خطاب به رئیس جمهور افزود: همانطور که شما در بازدید از وزارت جهاد کشاورزی شعار تامین غذای با کیفیت،‌ ارزان و با منشاء داخلی را اعلام کردید ما نیز در سال جدید آن را در دستور کار قرار دادیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بخشودگی و کاهش هزینه آب‌بهای کشاورزان در سال جدید بر اساس مصرف کشاورزان در دستور کار قرار دارد.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: در سال گذشته برای اولین بار قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی قبل از آغاز فصل برداشت اعلام شد و در شرایطی که با جنگ اوکراین مواجه بودیم، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم، 11 هزار و 500 تومان اعلام شد و زمینه تولید 11 میلیون تن گندم در کشور را فراهم کرد. همچنین در تولید محصولات اساسی دیگری از جمله جو و علوفه، افزایش تولید داشتیم.

وی تصریح کرد: کشاورزی قراردادی در سال جدید به صورت گسترده آغاز می‌شود و این طرح که در سال قبل به صورت پایلوت انجام شده بود در سال زراعی 1401 - 1402 در سطح زیرکشت وسیع‌تری انجام خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تامین مالی کشاورزان نیز در سال زراعی جدید شرایط بهتری خواهد داشت و بانک‌ها حمایت‌های لازم از کشاورزان را انجام می‌دهند.

ساداتی‌نژاد گفت: برای مبارزه با آفات نیز کارهای ارزشمندی انجام شده است به طوریکه از 7 میلیون گندم خرید تضمینی شده تنها 7 هزار تن گندم دچار سن‌زدگی وجود داشت.

وی با اشاره به برنامه دولت برای رفع تداخلات و سنددار کردن اراضی کشاورزی گفت: امیدواریم که در دولت سیزدهم بتوانیم به تمام اراضی کشاورزی سند دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در موضوع مردمی‌سازی یارانه‌ها، صنعت دام و طیور کشور اقدام بزرگی انجام داد و با حمایت از مردم در تولید ایستادگی کرد.

کشورهای اروپایی بعد از جنگ اوکراین دچار کمبود شدند اما ایران هیچ کمبودی نداشت

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: بعد از جنگ اوکراین بسیاری از کشورهای مطرح دچار سهمیه‌بندی عرضه مواد غذایی و کمبود شدند اما در ایران هیچ کمبودی مشاهده نشد.

وی با اشاره به معرفی کشاورزان نمونه، اظهار داشت: کشاورزانی که امروز به عنوان نمونه معرفی شدند برخی از آنها تا 10 برابر بیشتر از سایر کشاورزان تولید دارند اما باید توجه داشت که همه کشاورزان ما در شرایط سخت کم‌آبی و تحریم به تولید ادامه می‌دهند نمونه هستند.

حجت‌الاسلام ربانی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم اظهار داشت: جایگاه کشاورزان را در کشور باید دریابیم و افکار عمومی نقش آن را در استقلال کشور بدانند.

وی افزود: میانگین سن کشاورزان در کشور بالا رفته که باید جایگاه و اهمیت آن بیشتر در کشور تبیین شود.

بنابراین گزارش،‌ 171 کشاورز و فعال بخش کشاورزی نمونه، امروز معرفی شدند که از بخشی از آنها با حضور رئیس جمهور تجلیل به عمل آمد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها