کد خبر 136957

رکود جاری در بازار آهن و فولاد ایران در روز گذشته ثبات قیمت روز میلگرد را در عمده شرکت‌ها رقم زد اما کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی این محصول در چند شرکت نیز قابل ملاحظه بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از آهن پرایس، گزارش‌ها و آمار از بازار داخلی آهن و فولاد از ثبات قیمت‌ها در عمده مبادی فروش حکایت داشت اگرچه نوسانات جزئی که عموما کاهشی بود ندر نرخ روز آهن آلات مشهود بود و عملا خریدوفروشی نیز انجام نمی‌شد.

بازار ارز هم با تثبیت نرخ دلار در کانال ۲۹ هزار تومانی همچنان نوسانات جزئی داشت به طوری که روز گذشته هر دلار در بازار آزاد با کمی افزایش به قیمت ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه بازار آهن

رکود جاری در بازار آهن و فولاد ایران در روز گذشته ثبات قیمت روز میلگرد را در عمده شرکت‌ها رقم زد اما کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی این محصول در چند شرکت نیز قابل ملاحظه بود.

نرخ روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز کماکان ثابت اعلام شد، همچنین قیمت روز قوطی و پروفیل و انواع لوله‌های گازی، صنعتی و ... نیز به تبعیت از فضای کلی بازار بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

انواع ورق‌های سرد و گرم نیز غالبا ثابت اعلام شدند به طوری که نرخ ورق سیاه و انواع آن تغییر قیمت نداشت و تنها کارخانه اکسین ۱۰۰ تومان قیمت محصولات خود را کاهش داد، قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز در اکثر مبادی فروش تغییر قیمت نداشت. قیمت تیراهن در بخش کیلوفروشی عمدتا ثابت بود، در بخش شاخه‌فروشی نیز عمده کارخانه‌ها ثبات قیمت داشتند اما شاخه‌های پرفروش تیرآهن ذوب آهن اصفهان و فولاد یزد با ۱۰ الی ۲۰ هزار تومان افزایش قیمت اعلام شد.

براساس آنچه عنوان شد بازار آهن و فولاد همچنان آرام و ساکن در انتظار نتایج برجام بلاتکیف مانده است و بازار جهانی هم به این رکود بیشتر دامن می‌زند به طوری که به اعتقاد برخی کارشناسان تداوم چنین اوضاعی به رکود بازار و کاهش نرخ آهن در شش ماه دوم سال نیز منجر خواهد شد.

شایان ذکر است در نشستی که ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری کشور با حضور اصحاب رسانه برگزار شد به چند پارامتر که ممکن است به توافق منجر شود، اشاره کرد: برای دستیابی به توافقات و احیای برجام ایران چهار شرط دارد که برای کسب نتیجه نهایی لازم‌ است که از سوی طرفین مذاکره پذیرفته و عملی شود.

تضمین‌های مطمئن و پایدار، رفع حریم‌ها و راستی‌آزمایی عملی شدن آن، رفع دائمی تحریم‌ها و بسته شدن ادعاهای سیاسی درباره پادمان، چهار شرطی است که وی آن را مؤلفه‌های دستیابی به توافق نامید.

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی از عرضه ۱۷ هزار و ۵۰۰ تنی ورق گالوانیزه است و از این میزان حدود ۵۶/۷درصد مورد معامله قرار گرفت که رقمی معادل ۹ هزار و ۸۵۰ تن است.

امروز نیز حدود ۴۵۴ هزار و ۱۷۱ تن مقطع فولادی در بورس عرضه می‌شود که شامل نبشی و ناودانی، تیرآهن و میلگرد است. گفتنی است از این میزان حدود ۳۹۲ هزار و ۵۴۹ تن به میلگرد اختصاص دارد که بیانگر افزایش ۸/۶ درصدی این محصول در مقایسه با آخرین عرضه آن است؛ همچنین نرخ پایه میلگرد در این دور از عرضه‌ها حدود ۱۴ هزار و ۵۲ تومان در نظر گرفته شده است.

کاهش تولید فولاد در ایران و جهان

براساس آمار منتشر شده در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ با افت ۵/۵ درصدی تولید فولاد مواجه شدیم که این رقم معادل ۹۵۰ میلیون تن است. بر مبنای همین آمار ایران رتبه نخست کاهش تولید را به خود اختصاص داده است که علت آن را در عوامل زیادی می‌توان جویا شد.

از عمده‌ترین پارامترهایی که به کاهش تولید فولاد منجر شده است می‌توان به محدودیت منابع انرژی و سوخت مصرفی، افزایش هزینه‌های تولید و دستمزد نیروی انسانی، دامپینگ فولاد روسیه، تحریم و افت صادرات و ... اشاره کرد.

اما اصلی‌ترین دلیل کاهش تولید و رکود بازار فولاد به عواملی مانند افت واردات و صادرات، درگیری نظامی اوکراین، افت ۴۰ درصدی تقاضا در ساخت‌وساز چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد است و همچنین اعمال برخی سیاست‌ها در برخی کارخانه‌ها با هدف کاهش آلاینده‌ها، ارتباط دارد.

تداوم چنین روندی با وجود عواملی مانند حذف ارز ترجیحی، محدودیت منابع تأمین مواد اولیه، افزایش نرخ حمل بار و انرژی، افزایش روزانه نرخ تورم در کشور، تعیین عوارض صادراتی سنگین، افزایش حقوق نیروی انسانی، ابلاغ برخی سیاست‌های دستوری و عواملی از این دست تحقق چشم‌انداز ۱۴۰۴ و تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد را با دشواری مواجه خواهد کرد و چه بسا به از دست رفت جایگاه تولید فولاد کشور نیز منجر شود.

اگرچه تحقق چنین چشم‌اندازی به زیرساختی قوی نیازمند است و کشور ما نیز از قضا هیچکدام از این زیرساخت‌ها را ندارد اما علاوه‌بر این، اوضاع بازار جهانی مانند ضعف تقاضای چین، بلاتکلیفی برجام، درگیری‌های سیاسی و مشکلات اقتصادی در کشورهای حاشیه از جمله عراق، افغانستان، جمهوری آذربایجان و... که همگی کاهش صادرات را در پی داشتند، مزید بر علت شده و تحقق سند چشم‌انداز تولید فولاد را غیرممکن می‌کند.

اگر بخواهیم مشکلات اساسی زیرساختی بازار داخلی را که مانع از تحقق تولید فولاد می‌شود برشمریم باید به عواملی مانند نبود منابع لازم مانند آب، برق و گاز، عدم تجهیز خطوط تولید و فرسوده بودن ابزار تولید، ابلاغ بخشنامه‌های دستوری و تصمیمات یک‌شبه، مشکلات حوزه حمل و نقل، محدودیت منابع اولیه و انحصار تولید در برخی بخش‌ها اشاره کرد.

عباسعلی ناصحی مدیرعامل مجتمع فولاد دشتستان در همین زمینه اظهار کرد: مشکلات حوزه فولاد دچار چالش‌های حل‌نشده است که در هر فصل سال به شکلی نمود پیدا می‌کند.

وی نیز در ادامه به برخی از مشکلات اشاره کرد و افزود: مشکلات مالیاتی و افزایش حقوق نیروی انسانی، کمبود و قطعی برق، گاز و آب، چالش‌های تأمین مواد اولیه، جنگ روسیه و اوکراین و تبعات آن در بازار جهانی فولاد و افت صادرات، عواملی است که به‌نوعی موجب زمینگیر شدن بازار آهن و فولاد کشور شده است.

در چنین شرایطی تحقق چشم‌انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در مدت ۳ سال امری بعید و محال به نظر می‌رسد، اما با اقدامات و برنامه‌های منطقی و راهبردی می‌توان بخشی از این برنامه را اجرایی کرد که برخی از این اقدامات حذف سیاست‌های دستوری و امضاهای طلایی و حذف برخی مقررات است که کاهش موانع تولید را به دنبال خواهد داشت.

ارسال نظر

تازه ها