کد خبر 136795

سامانه تسویه اوراق بهادار الکترونیکی (تابا) برای اجرای چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هم‌زمان با هفته دولت، سامانه تابا (تسویه اوراق بهادار الکترونیکی) به عنوان ابزاری موثر برای اجرای چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی توسط رئیس‌کل بانک مرکزی رونمایی شد.

«علی صالح‌آبادی» رییس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از سامانه تابا گفت: با رونمایی این سامانه شفافیت معاملات بانکی و کیفیت کشف نرخ سود بین بانکی افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: این سامانه دو مرحله دارد که مرحله نخست آن در حال انجام است و تا پایان شهریورماه همه بانک‌ها باید وارد سامانه شوند.

صالح‌آبادی اظهار داشت: نگاه ما به فاز دوم سامانه است که در این فاز بازار بین بانکی تعمیق می‌یابد و بانک مرکزی به‌عنوان بازارساز و سیاست‌گذار پولی حضور خواهد داشت و بانک‌ها به کمک وثیقه که به شکل اوراق بهادار است به هم اعتبار می‌دهند.

رییس کل بانک مرکزی توضیح داد: در دنیا هم اوراق دولتی در ترازنامه بین بانکی وجود دارد

به گزارش ایرنا، سامانه تابا برای ثبت مکانیزه مبادلات ذخایر بانک‌ها در سررسیدهای بسیار کوتاه‌مدت (عمدتاً یک شبه) در بازار بین بانکی تحت رصد بانک مرکزی ایجاد شده و در فاز نخست این سامانه که در حال حاضر طراحی شده و به زودی اجرا می‌شود، تمام مبادلات ریالی بدون وثیقه بین بانک‌ها در یک بستر جامع با اتصال آنلاین به ساتنا برای تسویه وجوه انجام خواهد شد.

با راه‌اندازی این فاز از سامانه، شاهد شفافیت مبادلات، شناسایی بانک‌های دارای ذخایر مازاد یا کمبود، ارتقای کیفیت پایش بانک مرکزی و غنی تر شدن کیفیت نرخ سود بازار بین بانکی خواهیم بود.

همچنین این سامانه در فاز دوم، امکان انجام مبادلات وثیقه محور بین بانک‌ها و بانک مرکزی را ایجاد می‌کند و استقرار کامل آن منجر به افزایش شفافیت معاملات، گسترش استفاده از ریپو در نظام بانکی، امکان آرشیو اطلاعات بازار به صورت سری زمانی و بهبود مدیریت نقدینگی خواهد شد.

سامانه تابا، بستر لازم برای انجام مبادلات در بازار بین بانکی است. بازاری که نرخ سود آن، پایه‌ای برای تمامی نرخ‌های موجود در اقتصاد به شمار می‌رود.

ارسال نظر

تازه ها