کد خبر 136629

معاون اشتغال وزارت کار گفت: بررسی جنسیت اشتغال ثبت شده ۵ ماهه سال جدید نشان می دهد که حدود ۷۰ درصد مربوط به مردان و ۳۰ درصد مربوط به زنان بوده و بیش از ۶۰ درصد افراد دارای مدرک دیپلم و بالاتر هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بیکاری افراد تحصیل کرده مسئله ای است که هر دولت با روی کارآمدن خود برای آن برنامه ریزی می کند.به جز مسئله سیاست گذاری که یک ضرورت است, کسب مهارت لازم متناسب با نیاز بازار کار مسئله ای است که باید انجام شود. برخی از کارشناسان عملکرد جزیره ای دانشگاه و بازار کار  را زمینه ساز بیکاری فارغ التحصیلان می دانند و معتقد هستند که دانشگاه ها نیروی کار متخصص و متناسب با نیاز بازار کار را تربیت نمی کنند و اکثر فارغ التحصیلان دانشگاهی مهارت شغلی روز آمد و تازه را ندارند.

 عدم مهارت در دانشجویان باعث شده است که بخش زیادی از رشته های دانشگاهی نیازمند نیروی کار ماهر هستند، اما کمبود نیرو دارند. طی سال های اخیر بارها و بارها همایش های مختلفی برای حل این مشکل برگزار شده است اما نتیجه مطلوبی دریافت نشده است.حل معضلات موجود در این روند شاید نیازمند تغییرات بنیادین باشد که البته کار آسانی هم نیست اما ضروری و غیرقابل اجتناب است. باید سد میان آموزش عالی و بازار کار شکسته شود تا فعالیت این دو بتواند مکمل یکدیگر باشد.

محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار درتحلیل وضعیت ایجاد اشتغال می گوید:بررسی جنسیت اشتغال ثبت شده 5 ماهه سال جدید نشان می دهد که حدود 70 درصد مربوط به مردان و  30 درصد مربوط به زنان بوده و بیش از 60 درصد افراد دارای مدرک دیپلم و بالاتر هستند. حدود 100 هزار مورد تأمین مالی اشتغال در این مدت صورت گرفته که 48 درصد طرح ها مربوط به بخش خدمات، 30 درصد مربوط به بخش صنعت و 22 درصد مربوط به بخش کشاورزی بوده است. همچنین بیشترین محل تامین مالی منابع تبصره 16 بودجه است که بیش از 46 درصد از این محل پرداخت شده است که تسهیلات اشتغالی کم بهره است.

معاون اشتغال افزود: در 5ماهه گذشته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طریق کاریابی‌ها بیش از 107 هزار و 800 فرصت شغلی شناسایی و 15.462 نفر از ابتدای سال به وسیله کاریابی‌های غیردولتی داخلی و خارجی به کارگماری صورت گرفته است.

ارسال نظر

تازه ها