کد خبر 135281

ضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افرایش نرخ سود بین بانکی نقدینگی بانک‌ها را به خطر انداخته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شرایط فعلی اقتصاد کشور می‌طلبد تا نرخ سود بین بانکی پایینی داشته باشیم.

غلامرضا مرحبا در مورد بالا رفتن نرخ بهره بانکی و ضربه آن به بازار سرمایه اظهار کرد: نرخ بهره تحت شرایط خاص می‌تواند افزایش و کاهش داشته باشد، اما اکنون بهای تمام شده پول در کشور ما بسیار بالاست.

مرحبا خاطرنشان‌ کرد: بانک‌ها با کمبود نقدینگی مواجه هستند و ترازنامه اکثر آنها هم حاکی از زیان‌دهی است. بنابراین وقتی که ناچار به خرید از بازار بین بانکی باشند مجبور به پرداخت نرخ بهره نسبتا بالایی هستند.

وی افزود: در شرایط فعلی کشور باید اقتصاد ایران را به سمت انقباضی شدن ببریم و نرخ بهره را برای تامین منابع لازم بانک‌ها کنترل کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: معلوم نیست در گذشته بانک مرکزی با چه پشتوانه کارشناسی شده‌ای نرخ بهره را بالا برده است، اما اکنون چاره‌ای جز کاهش نرخ بهره ندارد و باید این اتفاق زودتر از این‌ها رخ می‌داد.

غلامرضا مرحبا با اشاره به حضور رئیس سازمان بورس در کمیسیون اقتصادی و انتقادات وی نسبت به نرخ بهره بالا، بیان‌ کرد: بورس از عوامل زیادی ضربه خورد که یکی از آنها نرخ بهره بالا بود.

افزایش نرخ بهره، دارایی‌ها را به جاهایی غیر از بورس سوق می‌دهد و همین اتفاق برای بازار سرمایه افتاد که در کنار ضربه خوردن از سایر موارد از این مساله نیز متضرر شد.

مرحبا با بیان اینکه در بازار پول یک‌سری ریزه کاری‌ها وجود دارد که اگر رعایت نشوند ممکن است اقتصاد را دگرگون کنند، گفت: یکی از این موارد، ارتباط نرخ بهره بانکی و بازار سرمایه است که اگر به آن توجه نشود ممکن است باعث نابودی بازار سرمایه شود.

ارسال نظر

تازه ها