کد خبر 135197

در ۴ماهه نخست امسال

سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک گفت: کالاهای عبوری خارجی از مسیر کشورمان طی چهار ماه نخست امسال، به چهار میلیون و ۹۲۱ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه ۳۱ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «سید روح اله لطیفی»، سخنگوی گمرک اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان تیرماه شاهد تداوم رشد ترانزیت خارجی از مسیر ایران بودیم.

وی افزود: گمرک منطقه ویژه شهید رجایی در استان هرمزگان، با پذیرش ورود یک میلیون و ۷۲۷ هزار تن کالای عبوری خارجی و رشد ۴۴.۵درصدی نسبت به مدت مشابه در جایگاه نخست قرار گرفته است و گمرک پرویزخان در استان کرمانشاه با پذیرش ورود ۵۸۲ هزار تنی کالای خارجی برای عبور از کشورمان و رشد ۱۴۱درصدی و گمرک باشماق در استان کردستان با ورود ۴۴۸ هزار تن کالای ترانزیتی و کاهش ۳۰درصدی نسبت به ۴ماه نخست سال قبل در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

لطیفی در خصوص رتبه های چهارم تا هفتم ورود کالای ترانزیتی خارجی توضیح داد: گمرک بازرگان در استان آذربایجان غربی با پذیرش ۴۱۰هزار تن کالای ترانزیتی عبوری از ایران و رشد ۹درصدی، گمرک سرخس در استان خراسان رضوی با پذیرش ۳۳۲هزار تن و کاهش ۴۰درصدی، گمرک بیله سوار در استان اردبیل با پذیرش ۲۴۵هزار تنی و رشد ۸۸درصدی، گمرک جلفا در استان آذربایجان شرقی با پذیرش ۲۱۷هزار تنی و رشد ۶۱درصدی در رتبه های چهارم تا هفتم پذیرش کالاهای عبوری خارجی از مسیر ایران در چهار ماه نخست امسال قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: گمرک لطف‌آباد در استان خراسان رضوی با ورود و پذیرش ۱۵۰ هزار تن کالای ترانزیتی و رشد ۱۱۵درصدی، گمرک بندر لنگه با پذیرش ۱۳۷ هزار تن کالای ترانزیتی و رشد ۱۲۴ درصدی و گمرک میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان با پذیرش و ورود ۱۰۷ هزار تن کالای ترانزیتی خارجی برای عبور از کشورمان و رشد ۱۷۴درصدی نسبت به مدت مشابه، در جایگاه هشتم تا دهم ورود کالاهای خارجی عبوری از ایران قرار دارند.

لطیفی در پایان ابراز امیدواری کرد: همان‌طور که در سال ۱۴۰۰ شاهد رشد ۶۸درصدی ترانزیت خارجی در کشورمان بودیم و این مسیر رشد در چهارماهه امسال نیز با افزایش ۳۱درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده، سال ۱۴۰۱ حدنصاب ترانزیت خارجی در تاریخ کشورمان جابه‌جا شود.

گفتنی است بالاترین میزان جابه‌جایی کالای ترانزیتی کشورمان مربوط به سال ۹۳ بوده که ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده و سیاست اعلامی و برنامه‌ریزی دولت سیزدهم نیز رسیدن به ترانزیت ۲۰ میلیون تنی در سال جاری است.

ارسال نظر

تازه ها