کد خبر 135124

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه ای نوشت: توافق شد که کشتی «رازونی» حامل ذرت با پرچم «سیرالئون» ساعت ۰۸:۳۰ به وقت محلی بندر اودسا را ​​به سمت لبنان ترک کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه ای نوشت: توافق شد که کشتی «رازونی» حامل ذرت با پرچم «سیرالئون» ساعت ۰۸:۳۰ به وقت محلی بندر اودسا را ​​به سمت لبنان ترک کند.

وزارت دفاع ترکیه در این باره اعلام کرد که این محموله در قالب نخستین کشتی پس از آغاز بحران اوکراین؛ حامل ذرت است و ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح امروز دوشنبه به وقت محلی بندر «اودسا» اوکراین را به سمت لبنان ترک کرد.

کشتی رازونی که در سال ۱۹۹۶ ساخته شده است با ۱۸۶ متر طول و ۲۵ متر عرض قابلیت حمل ۳۰ تن غلات را دارد.

وزارت دفاع ترکیه افزود که کشتی های دیگر نیز پس از تکمیل مراحل بارگیری «در امتداد خطوط دریایی» حرکت خود را آغاز می کنند.

وزیران دفاع روسیه و ترکیه و وزیر زیرساخت اوکراین ۳۱ تیر ماه گذشته طی نشستی در استانبول با حضور «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد، در خصوص «حمل و صادرات ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» توافق نامه امضا کردند.

این توافق تضمین کننده صادرات غلات دپو شده در بنادر اوکراین در دریای سیاه به سراسر جهان است.

توافق صادرات غلات ۱۲۰ روزه است که مقامات اوکراین وعده دادند طی ۱۰ روز شرایط را برای عملیاتی کردن آن فراهم کنند.

 در همین راستا، دیروز یکشنبه «ابراهیم کالین»، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی این کشور اعلام کرد که تدارکات برای خروج کشتی‌های حامل غلات اوکراین از بنادر اودسا رو به اتمام است.

کالین گفت که کشتی‌ها بارگیری شده و آماده حرکت از اودسا  هستند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد: نمی‌خواهم با خوش‌بینی دور از واقعیت حرف بزنم، اما اگر این توافقنامه انتقال غلات با موفقیت اجرا شود، بعید نیست که راه را برای آتش‌بس، مبادله اسرا و مذاکرات جدید صلح هموار کند.

از سوی دیگر، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین شنبه گذشته در پی بازرسی‌ از بندر «چورنومورسک» در منطقه اودسا، اعلام کرد که آمادگی‌های لازم برای آغاز روند انتقال غلات طبق توافقنامه راه‌اندازی کریدور استانبول، تکمیل شده است.

زلنسکی ضمن تاکید بر آمادگی اوکراین برای صادرات غلات، گفت که منتظر اخبار شرکا برای آغاز روند ارسال هستیم، طرف ما در آمادگی کامل است و همه سیگنال‌ها را به شرکای خود، سازمان ملل و ترکیه ارسال کرده‌ایم.

در همین پیوند نیز یک مقام مسئول سازمان ملل اعلام کرد که مقام‌های اوکراینی حدود ۱۰ روز زمان خواسته‌اند تا بنادر را برای صادرات غلات آماده کنند. کشتی‌هایی که به سه بندر تعیین شده وارد می‌شوند برای اطمینان از اینکه حامل سلاح نباشند بازرسی خواهند شد و همه طرف‌ها توافق کرده‌اند که این کشتی‌ها را هدف حمله قرار ندهند.  

بر اساس این توافق، کنترل بندرهای اودسا، چرنومورسک و یوژنی که محل صادرات غلات خواهند بود، در اختیار طرف اوکراینی است.  

ارسال نظر

تازه ها