کد خبر 134934

نظرسنجی‌های انتخاباتی برزیل نشان می‌دهد بخت پیروزی رئیس جمهوری سابق این کشور ۱۸ درصد بیش از رئیس جمهوری فعلی است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری فرانسه، تازه‌ترین نظرسنجی (Datafolha) نشان می‌دهد که لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا با کسب ۴۷ درصد از آرا پیروز دور نخست انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواهد بود.

بخت پیروزی لولا ۷۶ ساله که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ میلادی ریاست جمهوری کشورش را برعهده داشت، نسبت به نظرسنجی ماه گذشته تغییری نکرده است.

این نظرسنجی بخت پیروزی ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری فعلی را با افزایش یک پله‌ای نسبت به ماه گذشته، ۲۹ درصد نشان می‌دهد. به این ترتیب به نظر نمی‌رسد که از طرح خود در زمینه هزینه‌های اجتماعی که دو هفته پیش به تصویب مجلس رسید، سودی برده باشد.

هرچند این نظرسنجی از افزایش سه درصدی محبوبیت بولسونارو در نزد افراد فقیر جامعه خبر می‌دهد همچنان آرا به نفع لولاست.

میزان حمایت افراد کم درآمد از لولا ۵۴ درصد در مقابل ۲۳ درصد بولسونارو است و میزان محبوبیت لولا در نزد زنان برزیلی ۶۴ در برابر ۲۷ درصد آرای رقیب است.

این نظرسنجی در جامعه آماری ۲ هزار و ۵۵۶ برزیلی و در روزهای ۲۷ و ۲۸ ژوئیه (۵ و۶ مرداد) صورت گرفته است.

لولا از احزاب چپ، تقریبا یک سال و نیم را به دلیل محکومیت در پرونده اختلاس در زندان سپری کرد، حکمی که بعدها لغو شد. این چهره همچنان در میان مردم برزیل محبوب است.

دولت بولسونارو در تلاش برای شروع کمپین انتخاباتی وی به طور فزانیده ای به هزینه های اجتماعی از جمله کمک های نقدی به حوزه های انتخابیه خاص متوسل شده است. این رئیس جمهوری از حزب راست لیبرال همچنین حملات بی اساس خود به سیستم رای گیری الکترونیکی کشور را شدت بخشیده و در مورد پذیرش شکست احتمالی‌اش در انتخابات، تردید ایجاد کرده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها