کد خبر 134835

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با اسپوتنیک بیان کرد که دو طرف هم اکنون تقریبا به یک توافق خوب برای جایگزینی سوئیفت رسیده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مهدی صفری، معاوناقتصادی وزیر امور خارجهدر گفت‌وگو بااسپوتنیک گفت: به زودی کارت "میر" در ایران فعال خواهد شد و درباره این امر و انجام آن توافق شده است.
صفرى در مورد فعال سازی سیستم بانکی "میر" روسیه در ایران و مذاکراتی که در این خصوص میان ایران و روسیه مطرح است، بیان داشت: از وقتی رئیس بانک مرکزی ما به روسیه سفر کردند، با رئیس بانک مرکزی روسیه و چند بانک مهم این کشور درباره این مطلب صحبت شده است.به نظرم به زودی این کارت برای طرفین در ایران فعال خواهد شد. نمی‌دانم در حال حاضر می‌شود از کارت "میر" در ایران استفاده کرد یا خیر، اما درباره این امر و انجام آن توافق شده است.
معاوناقتصادی وزیرامور خارجهاظهار داشت که ایران و روسیه هر کدام جایگزینیپیشنهاد کرده‌اند.دو طرف هم اکنون تقریبا به یک توافق خوب رسیده‌اند که از ترکیب این دو پیشنهاد استفاده کنند.
وی درباره اینکه آیا ایران و روسیه به دنبال ایجاد جایگزینی برای سوئیفت هستند یا خیر گفت:طبیعی است وقتی دو کشورمی‌خواهند دلار را از معاملات خود حذف کنند، باید یک سیستمخاص برای خودشان داشته باشند.
صفری افزود: یک پیشنهاداز طرف ماو یک پیشنهادتوسط روسیه داده شده است.در حال حاضر تقریبا به یک توافق خوب رسیده‌ایمکه از ترکیب این دو پیشنهاد استفاده کردهو کار معاملات ارزی خود را از این طریق انجام دهیم.

معاون اقتصادی وزیرامور خارجه ایران درباره برنامه ایران و روسیه برای استفاده از ارز ملی در مناسبات دوجانبه گفت:بین تهران و مسکو درباره تجارت متقابل با ارز ملی توافق حاصل شده است. ایران مقدار زیادی از غلات روسیه را با ارز ملی وارد کرده است.

وی افزود:در سفر اخیر رئیس بانک مرکزی ایران به روسیهدرباره تجارت متقابل با پول ملی توافق حاصل شده است. لازمه انجام مبادلات به ارز ملی وجود ارزهای دو طرف (ریال و روبل) در دو کشور است.در حال حاضر ما مقدار زیادیغلات از روسیهبا ارز ملی وارد کردیم.واردات گندم در سال جاری از روسیه با سال‌های قبل قابل مقایسه نیست. در مقابل ما داریم با ارز ملی لبنیات و مصالح ساختمانی و سیفی جات به کشور روسیه صادرات می‌کنیم.

صفری همچنین دربارهپیشنهاد ایجاد ارز واحد برای اعضای سازمان همکاری شانگهای گفت:در اوایل ژوئن، ایراندر نامه‌ای به سازمان همکاری شانگهای پیشنهاد ایجاد ارز واحد برای اعضای سازمانرا داده است.اگر این ابتکار عملی شود، به حل مسائل بزرگ تجاری بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به ویژه تسویه حساب‌های مالی با کشورهای بزرگی مانند چین، هند، پاکستان و روسیه کمک می‌کند.

وی اظهار داشت:موضوع مهمورود به اوراسیا و سازمان‌های شانگهای و بریکس استکه امیدواریم با تلاش‌های مسئولین مربوطه این امر محقق شود.

ارسال نظر

تازه ها