کد خبر 134716

شرکت زیرمجموعه راه آهن لیتوانی اعلام کرد که این کشور ترانزیت کالاهای تحریم شده از روسیه به منطقه کالینینگراد را از ۲۲ ژوئیه از سر گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مانتاس دوباوسکاس، سخنگوی شرکت حمل و نقل ال‌تی‌جی کارگو LTG Cargo، که زیرمجموعه شرکت راه آهن لیتوانی محسوب می‌شود طی اظهاراتی در تلویزیون LRT اعلام کرد که این کشور ترانزیت کالاهای تحریم شده از روسیه به منطقه کالینینگراد را از 22 ژوئیه از سر گرفته است.

دوباوسکاس گفت: به مشتریان اطلاع داده شده است که حمل و نقل در حال حاضر امکان پذیر است چرا که ما توضیحات (اتحادیه اروپا) را دریافت کرده ایم... اگر مشتریان امروز به موقع حمل و نقل (محموله) را انجام دهند، ممکن است برخی از محصولات امروز ارسال شوند.

بر اساس این گزارش، در تاریخ 18 ژوئن، راه آهن لیتوانی ترانزیت تعدادی از کالاهایی را که تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار داشتند به کالینینگراد متوقف کرد.

روسیه گفت که لیتوانی تهاجمی عمل می کند و مارکوس ادرر، سفیر اتحادیه اروپا را به وزارت خارجه خود احضار کرد. مسکو خواستار از سرگیری ترانزیت فوری شد و اعلام کرد که در غیر این صورت اقدامات تلافی جویانه صورت خواهد گرفت.

مقامات لیتوانی نیز نقض قرارداد ترانزیت را رد کردند و مدعی شدند که آنها فقط از تحریم های اتحادیه اروپا پیروی می کنند.

با این حال، در 13 ژوئیه، کمیسیون اروپا یک "راهنمای اضافی در مورد ترانزیت کالا از روسیه" صادر کرد و توضیح داد که ترانزیت کالاهای تحریم شده به کالینینگراد از سایر شهرهای روسیه از طریق راه آهن مجاز است، اما مشروط به کنترل بار به طوری که حمل و نقل کالاها نباید از حجم حمل شده به این منطقه به طور میانگین در سه سال گذشته بیشتر باشد.

ترانزیت محموله‌های تحریم شده روسیه فقط از طریق جاده ممنوع است. با این حال، ترانزیت کالاهای نظامی و دو منظوره تحریم شده «بدون توجه به نوع حمل و نقل» همچنان کاملاً ممنوع است./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها