کد خبر 134613

با هوشمند شدن نظام مالیاتی، معادل ۲ میلیارد دلار معامله با ۲۳۶ "شرکت صوری" ردزنی شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شناسایی نحوه فعالیت سه شرکت فولادی که اقدام به معاملات صوری کلان کرده بودند و مرتکب فرارهای مالیاتی سنگینی شده‌اند، خبر ساز شده است. این سه شرکت اقدام به معاملات صوری به طرفیت شرکت‌های کاغذی کرده بودند که با توجه به عدم معرفی ذی‌نفعان اصلی شرکت‌های صوری از طرف شرکت‌های فولادی سه‌گانه، برای این سه شرکت پرونده قضایی تشکیل شده است.

 محاسبه مالیات و وصول بدهی‌های معوق شرکت‌های صوری یاد شده، با توجه به تعهد شرکت‌های فولادی در پرداخت بدهی مالیاتی شرکت‌های صوری به استناد ماده 182 قانون مالیات‌های مستقیم، از سه شرکت فولادی فوق در حال اجرا است و هم اکنون پس از وصول اصل مالیات‌ها، در مرحله وصول جرایم  (چند صد میلیارد تومانی) قرار دارد.

 این سه شرکت فولادی در مجموع در طی سال‌های 91 لغایت 97، تعداد 598 رکورد از مجموع معاملات اقتصادی خود را به مبلغ 57 هزار و 721 میلیارد ریال به طرفیت 236 شرکت کاغذی در سامانه معاملات فصلی سازمان امور مالیاتی کشور درج کرده بودند. بر این اساس با توجه به نرخ ارز در سنوات مذکور حدود 2 میلیارد دلار معامله صوری با شرکتهای مورد اشاره صورت گرفته است.

پس از رسیدگی در دادسرای جرایم اقتصادی تهران و تعهد پرداخت، هم اکنون پس از وصول مبلغ 296 میلیارد ریال بابت اصل مالیات، مانده اصل و جرایم مالیاتی بابت معاملات صوری وجرایم مالیات عملکرد و ارزش افزودهشرکت‌های یاد شده به مبلغ چند صد میلیارد تومان در جریان وصول قرار دارد. این مهم با حمایت دادسرای عمومی و انقلاب تهران در صدور احکام نمایندگی و پیگیری موثر دادسرای ناحیه 32 (مفاسد اقتصادی) به نتیجه رسیده است.

 با هوشمند شدن نظام مالیاتی، بخش مهمی از فرارهای مالیاتی شرکت‌های صوری شناسایی شده و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده و اسامی این شرکت‌ها نیز در فهرست سیاه سازمان قرار گرفته است./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها