کد خبر 134404

کنعانی:

سخنگوی وزارت خارجه گفت: با بیان اینکه دو کشور ایران و روسیه بر مبنای مصالح و منافع مشترک دو کشور روابط خود را تعریف کرده‌اند، گفت: روابط ایران و روسیه روابط سازنده برای دو کشور و مثبت برای منطقه است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه نشست روز گذشته سران روند آستانه در تهران نشست سازنده‌ای بود، اظهار کرد:‌ ابراز تمایل مقامات امارات برای اعزام سفیر به ایران را به فال نیک می‌گیریم.

سخنگوی وزارت خارجه صبح روز چهارشنبه در نشست رسانه‌ای خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که در محل وزارت امور خارجه برگزار شده بود در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهار نظر مقامات آمریکایی در ارتباط با سفر روز گذشته پوتین به تهران و همچنین روابط تهران-مسکو خاطر نشان کرد:‌ روابط ایران و روسیه یک روابط کاملا دوجانبه و بر اساس منافع مشترک است و اساسا ربطی به دولت آمریکا ندارد.

وی با بیان اینکه دو کشور ایران و روسیه بر مبنای مصالح و منافع مشترک دو کشور روابط خود را تعریف کرده‌اند، گفت: روابط ایران و روسیه روابط سازنده برای دو کشور و مثبت برای منطقه است.

وی با تأکید بر اینکه روابط ایران و روسیه در حوزه منطقه‌ای نیز روابط سازنده‌ای است، گفت: اثر این موضوع را در بحث تحقق امنیت در سوریه و مبارزه با تروریسم شاهد هستیم. نقش سازنده‌ای که هیچ گاه از سوی آمریکایی‌ها در منطقه شاهد نبوده‌ایم.

ناصر کنعانی ادامه داد:‌  روابط ایران و روسیه در آینده نیز در همین چارچوب ادامه پیدا می‌کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با حکم دادگاه سوئد علیه حمید نوری شهروند ایرانی و محکوم کردن وی به حبس ابد افزود: همان طور که پیش از این نیز اعلام کردیم ما این دادگاه را یک دادگاه نمایشی می‌دانیم. در این دادگاه نه تنها شاهد نقض حقوق یک شهروند ایرانی بودیم بلکه بیانیه این دادگاه نیز نقض حاکمیت ایران بود و دولت سوئد باید این اشتباه را جبران کند.

وی با بیان اینکه این دادگاه ادعاهای اعضای یک گروه تروریستی را مبنای اقدام عمل خود علیه یک شهروند ایرانی قرار داده است، افزود: دولت سوئد می‌گوید که ما از این گروه تروریستی حمایت نمی‌کنیم و ما انتظار داریم که دولت سوئد در عمل پایبندی خود را به این موضوع نشان دهند.

کنعانی با تأکید بر اینکه تشکیل چنین دادگاهی نادرست و غلط در جهت تطهیر یک سازمان تروریستی بود که دست او به خون هزاران شهروند ایرانی آلوده است، افزود: قبل از صدور حکم شاهد سه دور گفت‌وگو بین وزرای خارجه ایران و سوئد بودیم و چندین بار نیز در غیاب سفیر سوئد در تهران کاردار این کشور در تهران به وزارت خارجه دعوت شد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: بعد از صدور حکم نیز گفت‌وگوی تلفنی بین وزرای خارجه دو کشور صورت گرفت. ما یادداشت اعتراضی به دولت سوئد در این زمینه ارائه کردیم. سفیر ما در سوئد با مقامات وزارت خارجه این کشور دیدار کرد و اعتراض ایران را نسبت به این حکم اعلام کرد و ما برای گام‌های بعد نیز جهت پیگیری این شهروند ایرانی بررسی‌های لازم انجام می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه وزیر خارجه عربستان به تازگی در مصاحبه با سی‌ان‌ان اعلام کرده که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به دنبال گسترش روابط با ایران هستند و اینکه آیا این موضوع شامل بحرین نیز می‌شود با توجه به اینکه چندین سال است روابط ایران و بحرین قطع شده است، گفت: باید از سوی دولت عربستان منتظر پاسخ این موضوع باشیم ولی آنچه که مربوط به ایران است براساس آنچه که بارها گفته‌ایم این است که ما براساس سیاست همسایگی به دنبال توسعه روابط با کشورهای عربی و اسلامی در منطقه هستیم. در دولت سیزدهم نیز گسترش روابط با کشورهای منطقه، همسایه و اسلامی و عربی و منطقه آسیا و شرق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این سیاست گسترش روابط با کشورهای حوزه پیرامونی از جمله حوزه خلیج فارس نیز از موضوعات مهم برای ایران است و ما همواره دست دوستی خود را برای گسترش تعاملات با این کشورها دراز کرده‌ایم و بارها تأکید کرده ‌ایم که اگر سوءتفاهمی وجود دارد باید براساس گفت‌وگوهای مشترک حل شود. این منطقه خانه مشترک ما است و اگر اختلافی وجود دارد باید در چارچوب گفت‌وگوهای داخلی حل و فصل شود و مداخلات کشورهای بیگانه در امور منطقه کمکی به حل و فصل موضوعات نمی‌کند.

کنعانی با بیان اینکه از اظهار نظر مثبت کشورهای منطقه از جمله عربستان برای گسترش روابط با ایران استقبال می‌کنیم و با دیدگاه مثبت به این اظهار نظرها توجه و نگاه می‌کنیم، افزود: در همین چارچوب منتظر اقدام عملی این کشورها برای گسترس روابط هستیم.

وی در همین ارتباط ادامه داد: در سایه گسترش و بهبود مناسبات ایران با عربستان سعودی احتمالا می‌توانیم در مناسبات بین ایران و بحرین نیز شاهد اقدامات مثبتی باشیم. ایران از ثبات و امنیت در تمام کشورهای منطقه حمایت می‌کند ودر همین چارچوب نیز معتقدیم که باید صدای ملت‌ها نیز شنیده شود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در جریان سفر روز گذشته پوتین رئیس جمهور روسیه به تهران برای شرکت در نشست آستانه موضوع گسترش همکاری‌های نظامی بین دو کشور ایران و روسیه در جریان رایزنی‌هایی که صورت گرفت مورد بحث و بررسی قرار گرفت یا نه، گفت: همان طور که پیش از این گفتم نشست روز گذشته متمرکز بر موضوع سوریه و فرمت آستانه بود اما به طور طبیعی در چارچوب روابط دوجانبه آقای پوتین در این سفر با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور نیز دیدار و رایزنی کردند و در این دیدارها مسائل مختلف در سطوح مختلف مورد بررسی قرار گرفت. حوزه‌های همکاری‌های دو کشور متنوع و متکثر است. ایران و روسیه بر مبنای هدف‌گذاری دو کشور و اراده مقامات عالی دو کشور برای گسترش روابط به دنبال تنظیم یک نقشه راه در ارتباط با همکاری‌های دو کشور در چارچوب مناسبات بلندمدت هستند. در همین چارچوب پیش‌نویس سند همکاری‌های جامع بین دو کشور تبادل شده است و مذاکرات برای نهایی کردن این پیش‌نویس بین مقامات دو کشور در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود که این پیش‌نویس در جریان روند مذاکرات بین مقامات دو کشور به نتیجه برسد و ما شاهد تدوین یک نقشه راه برای همکاری‌های دو کشور در چارچوب بلندمدت باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست در پاسخ به سوال دیگری در مورد روابط ایران و ترکیه با تأکید بر عزم دو کشور برای گسترش روابط تأکید کرد: روابط ایران و ترکیه علیه منافع هیچ کشوری در منطقه نیست.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با این موضوع که مقامات آمریکایی اظهار کرده‌اند که ایران اخیرا در جریان حمله روسیه به اوکراین پهپادهایی در اختیار روسیه قرار داده و تأکید آن‌ها مبنی بر اینکه اگر چنین امر اثبات شود ایران در این زمینه مجازات خواهد شد، با رد اظهارنظرهای مقامات آمریکایی گفت: همان طور که پیش از این نیز گفته‌ام آمریکایی‌ها با این گونه اظهارات نادرست در حال فرافکنی هستند. آن‌ها با اظهارات سیاسی و با دامن زدن به موضوعات دروغین به دنبال ایجاد حاشیه هستند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها اگر واقعا علاقه‌مند به ایجاد صلح و ثبات در اوکراین هستند حتما می‌توانستند نقش سازنده‌ای برای پیشگیری از این بحران کنونی ایجاد کنند ولی ما در عمل شاهد ایفای چنین نقشی از سوی آن‌ها نبودیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا در جریان سفر روز گذشته اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تهران در ارتباط با موضوع سدسازی از سوی ترکیه و همچنین مسائل زیست محیطی بین وی و مقامات تهران رایزنی و گفت‌وگویی صورت گرفت یا خیر، گفت: ما در مورد مسائل زیست محیطی با کشورهای منطقه رایزنی و گفت‌وگو داریم و ترکیه نیز یکی از کشورهای منطقه است. ما گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای پیش از این با مقامات ترکیه در ارتباط با مسائل زیست محیطی و گردوغبار داشته‌ایم و معتقدیم که این موضوع یکی از معضلات منطقه است و باید کشورهای منطقه با یکدیگر در ارتباط با این پدیده اقلیمی همکاری کنند. برای پیگیری این مسائل اقلیمی و حل آن‌ها نیازمند شکل‌دهی چارچوب‌های فراگیر منطقه‌ای هستیم و باید کشورهای منطقه در این ارتباط با یکدیگر همکاری جامعی داشته باشند. جمهوری اسلامی ایران در چند ماه گذشته دیپلماسی زیست محیطی خود را فعال کرده و در این زمینه رایزنی و اقداماتی انجام داده است. در همین چارچوب هفته گذشته شاهد اجلاس منطقه‌ای در این زمینه در تهران بودیم. گفت‌وگوهای خوبی بین مقامات شرکت کننده در این اجلاس صورت گرفت. ایران در این اجلاس پیشنهاد کرد که دبیرخانه منطقه‌ای برای مقابله با پدیده‌های زیست محیطی ایجاد شود و صندوق مالی منطقه‌ای ایجاد شود و در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای برای رفع مسائل زیست محیطی همکاری‌های فراگیر و جامعی بین کشورهای منطقه انجام شود.

کنعانی با اشاره به برگزاری نشست سران آستانه در تهران در روز گذشته گفت: تهران به پایتخت دیپلماسی و اتحاد برای دیپلماسی و ائتلاف علیه تروریسم و مقابله با یکجانبه گرایی و نظامی‌گری تبدیل شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سوالی در مورد اظهارات سفیر روسیه در تهران در مصاحبه با روزنامه شرق که مدعی بود غرب به دنبال گسترش همجنس گرایی در ایران  است و آیا این اظهارات سفیر روسیه مداخله در امور داخلی ایران نیست گفت : ما قطعا انتظار داریم که سفرای محترم خارجی مقیم در تهران در مورد موضوعات و مسائل داخلی ایران اظهار نظر نکنند و مداخله نکنند . وزارت امور خارجه حتما نسبت به این مسائل حساسیت دارد و بر مبنای مسئولیت ذاتی خود عمل می کند.
وی در بخش ذیگری از این نشست گفت : ابراز تمایل مقامات عالی رتبه امارات برای اعزام سفیر به ایران را به فال نیک می‌گیریم و نشان دهنده شکل گیری فضای مثبت در منطقه تلقی می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر این که اگر ایران در جنگ اوکراین سلاح در اختیار روسیه قرار داده باشد ، مجازات می شود  و اظهارات پیشین مقامات آمریکایی مبنی براین که ایران پهیادهایی برای استفاده روسیه در جنگ اوکراین در اختیار این کشور قرار داده است با رد اظهار نظر مقامات آمریکا در این زمینه گفت: آمریکا ها فرا فکنی می کنند و با اظهار نظرهای سیاسی و دامن زدن به موضوعات دروغین به دنبال ایجاد حاشیه هستند ./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها