کد خبر 134158

سفر پنج روزه رییس سازمان توسعه تجارت به صربستان علاوه بر اینکه موجب توافقات مالی و بانکی جهت انجام تبادلات پولی، توافق برای صادرات و تولید مشترک محصولات دانش بنیان ایرانی شد، مقدمه‌ای برای انعقاد توافقنامه تجارت آزاد با این کشور بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سفر پنج‌روزه «علیرضا پیمان پاک» به صربستان در حالی پایان یافت که صرب‌ها مشتاقانه خواهان سرمایه‌گذاری‌های مشترک در خصوص تولید مشترک محصولات دانش‌بنیان، فناوری بالا و تجهیزات پزشکی با ایران شدند.

این سفر از آن جهت اهمیت دارد که با توجه به برنامه‌های صربستان جهت پیوستن به اتحادیه اروپا و همین‌طور توافقنامه تجارت آزادی که این کشور با اتحادیه اروپا دارد، صربستان می‌تواند دروازه ورود محصولات ایرانی به بازار اروپای شرقی و اتحادیه اروپا باشد.

شور و اشتیاق صرب‌ها به همکاری با ایران به حدی بود که وزیر انرژی و معدن این کشور با تمام معاونان و قائم‌مقام‌های خود در جلسه با رئیس سازمان توسعه تجارت حاضر شده بود و با حذف بروکراسی اداری در همان جلسه دستورات لازم را به معاونان خود ابلاغ می‌کرد.

وزیر دارایی این کشور نیز وقتی صحبت از طراحی سازوکار مناسب برای تبادلات مالی و ارتباط بانک‌های منتخب دو کشور شد، در همان جلسه به چند بانک منتخب صربستان دستورات لازم را ابلاغ کرد.

آمادگی صربستان برای سپردن فرآوری معادن مس به ایران

زورنا میهایلوویچ، وزیر معدن و انرژی صربستان در دیدار پیمان پاک تاکید کرد که این جلسه با تاکیدات شخص رئیس جمهور این کشور و در حضور تمامی معاونان و قائم مقامان وزارت انرژی صربستان برگزار می‌شود و تمام موارد مطرح شده در این جلسه به‌سرعت پیگیری می‌شود.

در این دیدار طرفین در خصوص نحوه تامین محصولات پتروشیمی و مشتقات پایه نفتی مورد درخواست صربستان به گفتگو پرداختند و طرف ایرانی پیشنهادهای و سازوکار مدنظر خود را ارائه کرد که با استقبال وزیر انرژی صربستان و دستور وی، کارگروهی جهت انجام مذاکرات تکمیلی معرفی شد.

در ادامه وزیر انرژی صربستان که کشورش دارای منابع غنی مس است، از آمادگی این کشور برای سپردن موضوع فرآوری مس به جمهوری اسلامی خبر داد که با استقبال هیأت ایرانی قرار گرفت.

در انتها نیز طرفین در خصوص تامین انرژی‌های تجدیدپذیر به گفتگو پرداختند که با توجه به وجود زنجیره کامل تامین انرژی خورشیدی در ایران، طرف ایرانی پیشنهادهای خود را به طرف صرب اعلام کرد.

درخواست صرب‌ها برای واردات محصولات دانش‌بنیان، نانو و داروهای نوترکیب از ایران

همچنین در دیدار پیمان پاک با سینیشا مالی، وزیر دارایی صربستان نیز صرب‌ها خواهان واردات محصولات دانش‌بنیان از ایران شدند.

در این دیدار طرفین بر ایجاد پلتفرم مشترک گمرکی تاکید کرده و مقرر شد تا روند ترخیص کالا و استانداردسازی روال‌ها و انطباق روال‌های فعلی با محوریت اتاق بازرگانی مشترک و کمیته مشترک تجاری اصلاح شود.

همچنین مقرر شد تا زمینه برقراری ارتباط میان بانک‌های منتخب دو کشور فراهم شود که وزیر دارایی صربستان در حین برگزاری جلسه دستورات لازم در این خصوص را به بانک‌های منتخب کشورش ابلاغ کرد.

موضوع دیگری که طرفین در مورد آن به گفتگو پرداختند، موضوع برقراری سیستم کارگزار بین صندوق‌های بیمه‌ای دو کشور بود که طرف ایرانی سازوکار طراحی شده را ارائه و طرف صرب نیز با استقبال از این سازوکار صندوق بیمه‌ای صادرات این کشور را موظف به برقراری ارتباط کارگزاری و صدور تضامین لازم کرد.

تهاتر دیگر موضوعی بود که طرفین در مورد آن به گفتگو پرداختند و با تفاهم بر فهرست کالایی مشخص، مقرر شد این اقدام در دستور کار کارگزاری‌های منتخب قرار گیرد.

همچنین طرفین بر سر تبادلات مالی به‌صورت رمزارز توافق کردند و مقرر شد تا به‌صورت آزمایشی معاملات از این طریق صورت گیرد.

در حوزه سرمایه‌گذاری‌های مشترک نیز مقرر شد تا طرفین فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در اختیار شرکت‌های یکدیگر قرار دهند.

همچنین جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن آمادگی در خصوص صدور خدمات فنی و مهندسی به صربستان، از آمادگی خود برای صادرات در حوزه محصولات دانش‌بنیان، نانو، تجهیزات پزشکی و داروهای نوترکیب خبر داد که مورد استقبال ویژه طرف صرب قرار گرفت و خواستار انتقال این تکنولوژی‌ها به صربستان شد.

ارسال نظر

تازه ها