کد خبر 134081

در پی ایجاد اختلافات در مبالغ اخذ شده در مشاوران املاک کشور امروز هیئت دولت نرخ کمیسیون مشاوران املاک را تغییر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بالاخره اثر گذاری کمیسیون های املاک در بازار اجاره و خرید وفروش مسکن باعث شد که دولت امروز به فکر تغییر در شیوه نرخ گذاری املاک بیفتد.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی طرحی در قالب تغییر نرخ گذاری املاک متناسب با ارزش واقعی ملک در حوزه بازار و اجاره ارائه کنند.

این پیشنهاد، امروز در هیئت دولت به تصویب رسید به طوری که اعلام شده نحوه محاسبه نرخ خدمات مشاوران املاک که پیش از این براساس درصدی از قیمت معامله بود< تغییر کرده و هم اکنون طبق مصوبه هیئت دولت این نرخ تغییر کرده و نرخ کمیسیون بر اساس درصدی از ارزش معاملات املاک در خرید و فروش و براساس ارزش مالیاتی آن محاسبه می شود که براساس آن شاهد تغییر چشم گیر قیمت مسکن خواهیم بود.

آقای بهادری جهرمی سخنگوی دولت اعلام کرد: حق‌الزحمه مشاوران املاک تاکنون درصدی از نساب معامله بود که در آیین نامه جدید پیش‌بینی شد در این حوزه درصدی از ارزش معاملاتی مطابق قانون مالیات (که به صورت سالانه توسط وزارت اقتصاد اعلام می‌شود) به عنوان مبلغ حق‌الزحمه مشاوران املاک در نظر گرفته شود.

برای کنترل بازار اجاره مسکن هم برای موجرانی که همراهی بیشتری داشته باشند مشوق های مالیاتی و همچنین ارائه تسهیلات برای تولید مسکن در دستور کار دولت خواهد بود.

پیش از این بسیاری از مستاجران و خریداران مسکن به باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده بودند که بسیاری از مشاوران املاک به بهانه های واهی و افزایش نرخ های کمسیون نرخ های واحدهای مسکونی در محلات را افزایش می‌دهند./ باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

تازه ها