کد خبر 134055

هبر «جنبش پنج ستاره ایتالیا» اعلام کرد که حزبش در جلسه امروز (پنج‌شنبه) برای اعطای رای اعتماد به دولت رُم شرکت نمی‌کند. اقدامی که جرقه سقوط دولت ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا را می‌زند. ‌

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رهبر «جنبش پنج ستاره ایتالیا» اعلام کرد که حزبش در جلسه امروز (پنج‌شنبه) برای اعطای رای اعتماد به دولت رُم شرکت نمی‌کند. اقدامی که جرقه سقوط دولت ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا را می‌زند. ‌

به نقل از خبرگزاری رویترز، دیگر احزاب ائتلافی ایتالیا هم هشدار داده‌اند که چنانچه حزب پنج ستاره جلسه رای‌گیری سنا را بایکوت کند، آنها از دولت خارج می‌شوند و این در حالیست که خود دراگی می‌گوید که رهبری یک دولت بدون حضور حزب جوزپه کونته، رئیس جنبش پنج ستاره را ادامه نمی‌دهد.

چهارشنبه دفتر نخست‌وزیری ایتالیا در این رابطه اظهارنظری نکرد.

تصمیم حزب کونته، ایتالیا را در بلاتکلیفی سیاسی فرو می‌برد، خطر تضعیف تلاش‌ها برای تامین میلیاردها یورو از بودجه اتحادیه اروپا را در پی دارد و ممکن است منجر به برگزاری انتخابات زودهنگام در پاییز شود.

جوزپه کونته که خودش سابقا نخست‌وزیر ایتالیا بود، پس از یک روز گفت‌وگوهای داغ حزبی، اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد که از طرح اعتماد به دولت حمایت نخواهد کرد. او گفت که دولت باید اقدامات بیشتری برای مقابله با مشکلات اجتماعی فزاینده در سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو انجام دهد.

این سیاستمدار ایتالیایی با اشاره به افزایش شدید هزینه‌های انرژی گفت: عمیقا نگرانم که در سپتامبر (ابتدای پاییز) خانواده‌های بسیاری با انتخاب وحشتناک پرداخت قبض برق یا خرید موادغذایی برای خودشان مواجه شوند.

با این وجود، او باب گفت‌وگوهای بیشتر با دراگی در مورد غلبه بر اختلافات سیاسی را باز گذاشت. جوزپه کونته گفت: ما کاملاً مایل به گفت‌وگو هستیم، برای اینکه کمک سازنده‌ای به دولت و دراگی ‌کنیم، (اما) حاضر نیستیم یک چک سفید امضا بدهیم.

روز سه‌شنبه نخست‌وزیر کنونی ایتالیا گفت که اگر حزب پنج ستاره دیگر از دولتش حمایت نکند، سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا باید درباره گام بعدی تصمیم‌گیری کند. با این حال دراگی که سابقا رئیس بانک مرکزی اروپا بوده، همچنین گفت که قصد ندارد دولت جدیدی را بدون حضور حزب پنج ستاره در کابینه‌اش، رهبری کند./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها