کد خبر 133627

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با پیشنهاد ایجاد نیروگاه‌ها با سوخت هسته‌ای و گاز طبیعی به عنوان سرمایه‌گذاری‌های سازگار با آب و هوا و انرژی های پاک موافقت کرد.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، انسداد این طرح در پارلمان اروپا به رای گذاشته شد که با ۲۷۸ رای موافق و ۳۲۸ رای مخالف همراه بود در حالی که ۳۳ قانونگذار نیز رای ممتنع دادند.

این پیشنهاد در ابتدا با مقاومت برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مواجه شد و یک اردوگاه به رهبری فرانسه نیز قویا از استفاده از گاز طبیعی و انرژی هسته‌ای به عنوان انرژی پاک حمایت کرد. در همین حال، آلمان هم که مدعی کنار گذاشتن نیروگاه‌های هسته‌ای خود شده بود، با انسداد این طرح مخالفت داشت زیرا این کشور حتی به تازگی تصمیم گرفته از نیروگاه‌های هسته‌ای مجددا استفاده کند.

برخی از گروه‌های زیست‌محیطی و قانون‌گذاران اتحادیه اروپا نیز از این طرح برای پاک جلوه دادن سوخت‌های فسیلی و انرژی هسته‌ای انتقاد کرده‌اند.

نگرانی از قطع کامل صادرات گاز روسیه به اتحادیه اروپا، اعضای این بلوک را به تکاپو انداخته تا منابع خود را تا پایان سال به شدت افزایش دهند. اما از سوی دیگر ناتوانی برخی از کشورها برای انجام این کار احتمالا آنها را مجدد به سمت سوخت‌های فسیلی سوق دهد./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها