کد خبر 132803

وزیر امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای مربوط به احیای برجام (گفت‌وگوهای وین) در آینده نزدیک مجددا از سر گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک خود با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در تهران با بیان اینکه ملاقات خوبی با لاوروف داشتیم افزود: در این دیدار در ارتباط با مهمترین مسائل دو جانبه و همچنین موضوعات منطقه و بین‌المللی رایزنی  و گفتگو کردیم.

وی با بیان اینکه از جمله موضوعات مورد بررسی در این دیدار معاهده همکاری جامع بلند مدت و راهبردی بین دو کشور بود، گفت: این ایده قبل از سفر چندی پیش رئیس جمهور کشور مان به مسکو و دیدار با پوتین در دستور کار قرار داشت و در مورد آن رایزنی شد و در این سفر در مورد این مسئله نقطه نظرات وزارت خارجه و دستگاه‌های ذی ربط روسیه را دریافت کردیم و امیدواریم که به زودی جلسات کارشناسی بین دو کشور در این زمینه برگزار شود و در آینده شاهد تصویب این معاهده در دولت و پارلمانهای دو کشور باشیم.

وی افزود: دو سند دیگر که از سندهای زیربنایی برای همکاری های ما در حوزه ایجاد و فعالیت مراکز فرهنگی و همکاری در زمینه امنیت بین‌المللی اطلاعات بین دو کشور است خوشبختانه در روزهای گذشته در هیات دولت ایران به تصویب رسید و برای تصویب نهایی به مجلس ارسال شده است.

امیرعبدالهیان همچنین با بیان اینکه در جریان گفتگوهای امروز توافق کردیم که دور جدید کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور ایران و روسیه را برگزار کنیم، گفت: در  خصوص همکاری‌ها بین دو کشور در سایر حوزه های تجاری، فرهنگی، اقتصادی، علم و فناوری و سایر موضوعات که در دستور کار دو کشور قرار دارد در این دیدار توافقات خوبی داشتیم.

وی ادامه داد: در مورد پروژه راه آهن از جمله تکمیل راه آهن رشت و آستارا دو طرف به توافق خوبی رسیدند و ما امیدواریم که با سرمایه گذاری مشترک بتوانیم هر چه زودتر این پروژه را نهایی کنیم.

همکاری‌های علمی ایران و روسیه

وی همچنین با بیان اینکه در حوزه همکاری های علمی توافق کردیم که مرکز نوآوری فناورانه ایجاد شود تصریح کرد: این موضوع در جریان سفر چندی پیش ستاری معاون علمی رئیس جمهور به روسیه مطرح شده بود و امروز بار دیگر بر اجرایی شدن هر چه زودتر این توافق تاکید کردیم.

امیرعبدالهیان با بیان اینکه از جمله موضوعات دیگر مورد بحث در این نشست همکاری های دو کشور در حوزه لغو روادید متقابل بود گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران از این آمادگی برخوردار هستیم که لغو عمومی روادید بین دو کشور به صورت متقابل انجام شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ظرفیت‌های ترانزیتی ایران گفت: ایران یک مسیر ترانزیتی مطلوب در دنیای امروز است و واقع شدن ایران در مسیر ترانزیت شمال جنوب و شرق به غرب مزیت ویژه ای را در اختیار ایران قرار داده است در همین چارچوب چندی پیش اولین محموله روسیه به هند از مسر کریدور شمال جنوب منتقل شد و این تجربه موفقی بود.

این انتقال بخشی از مسیر ریلی و بخشی از طریق دریا صورت گرفت این تجربه مسیر ترانزیت شمال جنوب را با این ظرفیت جدید مورد آزمون قرار داد که تجربه موفقی نیز بود.

امیرعبدالهیان با بیان اینکه در گفتگوهای امروز در خصوص تحولات منطقه از جمله سوریه، افغانستان و یمن نیز رایزنی کردیم افزود: همچنین در نشست امروز بر ارتباط با اجلاس کشورهای حاشیه خزر که هفته آینده در عشق آباد ترکمنستان برگزار می‌شود رایزنی کردیم.

گفتگو پیرامون تحریم‌ها

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در جریان مذاکرات امروز با لاوروف  وضعیت گفتگوهای وین برای لغو تحریمها را مورد بررسی قرار دادیم گفت:  در همین جا لازم می دانم از کشورهای دوست چین و روسیه برای مخالفتشان با قطعنامه شورای حکام تشکر کنم. از حمایتهای مستمر روسیه در ادامه کار در آژانس در قبال حمایت از منافع و مواضع منطقی ایران تشکر می‌کنم.

وی در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در آینده نزدیک مذاکرات مربوط به لغو تحریمها و احیای برجام از سر گرفته شود گفت: در همین راستا برنامه ریزی های در دستور کار وزارت خارجه است و امیدواریم با واقع بینی طرف آمریکایی بتوانیم در آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم و در همین راستا آقای لاوروف از مواضع سیاسی ایران در مذاکرات و رسیدن به نقطه  نهایی توافق از سوی روسیه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در ارتباط با اقدام آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران و روسیه و اینکه ایران و روسیه با توجه به این موضوع چه برنامه های برای افزایش همکاری ها با یکدیگر و خنثی سازی تحریمها دارند گفت: در دولت سیزدهم برای مقابله با تحریمها دو مسیر موازی براساس راهبردی که تعین شده به پیش می بریم اقدام اول تلاش برای بی اثر کردن تحریمهاست و مسیر دوم که همزمان با مسیر اول دنبال می شود انجام مذاکره برای لغو تحریمها است که مسئولیت کار مذاکراتی آن برعهده دستگاه دیپلماسی است .

وی با بیان اینکه در همین چارچوب تلاش کرده ایم که سیاست گسترش تعاملات با کشورهای همسایه و افزایش همکاری های اقتصادی، علمی، تجاریف دفاعی و گردشگری با این کشورها از جمله روسیه رابه پیش ببریم افزود: درجریان سفر چندی پیش رئیس جمهور و دیدار ایشان با پوتین یک نقطه عطفی در گسترش همکاری‌های دو کشور ایجاد شد و در انجام توافقات مهم و راهبردی برای گسترش همکاری ها  مورد توجه و تاکید قرار گرفت و همچنین این موضوع در جریان تبادل هیات ها بین دو کشور از جمله سفر چندی پیش معاون  نخست وزیر روسیه که در  راس یک هیات عالی رتبه به تهران سفر کرده بود مورد توجه قرار گرفت و رایزنی ها و توافقات خوبی در این ارتباط در راستای منافع دو کشور صورت گرفت که بی اثرکردن تحریمها یکی از موارد مورد توافق بین دو کشور بود.

ایران در عالی ترین سطح درباره اطمینان از امنیت غذایی

امیرعبدالهیان همچنین در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوالی در ارتباط با  امنیت غذایی و بحرانی که در این ارتباط در پی تحولات اخیر در عرصه جهانی از جمله بحران اوکراین پیش امده و اقدامات ایران در باره موضوع امنیت غذایی گفت: همانطور که پیش از این بارها اعلام کردیم ما مخالف تحریمهای غیرقانونی آمریکا علیه کشورهای مختلف از جمله روسیه هستیم.

در مورد موضوع امنیت غذایی نیز در این ارتباط در دولت و تیم اقتصادی دولت با جدیت اقدام شده است و دولت ایران در عالی ترین سطح درباره اطمینان از امنیت غذایی در داخل کشور اقدامات چندلایه را انجام داده و هیچ نگرانی وجود ندارد.

وی افزود: در موضوع مقابله با تحریمهای آمریکا علیه ایران و روسیه باید بگویم ما توافقات مهمی در ماه های گذشته برای بی اثر کردن تحریمها داشتیم و باید این توافقات را عملیاتی و اجرایی کنیم و شاید نیازی به طرح آنها درجمع رسانه ها نباشد.

ارسال نظر

تازه ها