کد خبر 132658

قیمت اوراق تسه در بازار اولیه برابر با ۱۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان در روز دوشنبه ۳۰ خرداد ماه کشف شد. این قیمت در مقایسه با دوهفته گذشته در این روز کاهش چشمگیری داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هزینه وام مسکن در اثر افت تقاضا کاهش پیدا کرده و در نهایت به کمترین سطح خود در ۱۵ روز اخیر رسید.

اوراق تسهیلات بانک مسکن در جهت خانه دارشدن به متقاضیان فروخته شده و قیمت آن در اثر معاملات کشف می شود. اعتبار هرکدام از اوراق در بازار وام ۵۰۰ هزار تومان بوده و خریداران می توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان برای مجردین و ۴۸۰ میلیون تومان برای متاهل ها، وام جهت خرید خانه از بانک مسکن اخذ کنند.

افت هزینه وام مسکن در ۳۰ خرداد

قیمت اوراق تسه در بازار اولیه برابر با ۱۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان در روز دوشنبه ۳۰ خرداد ماه کشف شد. این قیمت در مقایسه با دوهفته گذشته در این روز کاهش چشمگیری داشته است.

طبق آمار منتشر شده از سوی بانک مسکن ، قیمت اوراق تسه پیش از این در دو هفته متوالی فراتر از مرز ۱۳۷ هزار تومان قرار داشته و در روز یکشنبه به مرز ۱۴۰ هزار تومان نیز رسید.

درنهایت افت تقاضا در روز دوشنبه موجب شد تا هزینه وام مسکن برای مجردین به ۷۵ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان و برای متاهلین برای نخستین بار از مرز ۱۳۰ میلیون تومان کمتر شود. این رقم برابر با ۱۲۹ میلیون تومان به ثبت رسید.

کاهش هزینه وام مسکن در ادامه موجب شد تا نرخ سود واقعی وام مسکن نیز به کانال ۲۶ درصد تنزل پیدا کند.

هزینه-+وام-+مسکن

کاهش نرخ سود در وام مسکن

 

باتوجه به آنکه خریداران وام به جز مبلغ قسطی که هر ماه به بانک مسکن می پردازند هزینه ای را نیز در ابتدا به این وام می پردازند بنابراین نرخ سود واقعی آن از میزان اسمی ۱۷.۵ درصدی جدا خواهد شد.

در همین رابطه نرخ سود واقعی وام مسکن برابر با ۲۶.۸ درصد بوده که کمترین میزان این متغیر در بازه پانزده روزه بوده و برای نخستین بار در این مقطع از کانال ۲۷ درصد فاصله گرفته است.

باتوجه به سطح سابق معاملات در بازار وام به نظر می رسد سطح معاملات ۴ هزار و ۳۱۳ تایی در روز دوشنبه از سوی افت تقاضا عامل اصلی کاهش قیمت وام در این مدت بوده است.

وام+-مسکن-۱

منبع: اکوایران

ارسال نظر

تازه ها