کد خبر 132433

سازمان برنامه از رشد اشتغال در طول یکسال از منفی یک میلیون به بیش از ۱۷۸ هزار شغل خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دولت با کنترل کرونا در سال ۱۴۰۰ موفق به ایجاد بیش از ۱۷۸ هزار شغل جدید شد و از سویی نرخ بیکاری نیز طی یکسال روند نزولی گرفت و به عدد ۹.۲ درصد رسید. همچنین نرخ رشد اقتصاد ایران در دولت قبل تا آذر ۱۴۰۰ به ۵.۱ درصد و بدون لحاظ فروش نفت به ۳.۸ درصد رسید. همچنین تشکیل سرمایه ثابت ناخالص که سال‌ها منفی شده بود به ۴.۹ درصد افزایش پیدا کرد.

در سال ۹۹ در پی تعطیلی واحد‌های مختلف، ایجاد اشتغال به منفی یک میلیون و ۲۱ هزار نفر رسیده بود و از طرفی نرخ بیکاری هم ۹.۶ درصد بود.

یکی از مشکلات اصلی دولت در ابتدای فعالیت کسری بودجه بود به طوری که تنها ۶۰ هزار میلیارد تومان در خزانه بدون اعتبار باقی مانده بود. دولت با تمرکز بر افزایش درآمدها، بدون استقراض هزینه‌ها را پرداخت کرد و بودجه عمرانی را به رقم تاریخی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رساند.

حجم تجارت جمهوری اسلامی ایران نیز  از شهریور ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱ بیش از ۳۶ درصد و میزان صادرات ۳۱ درصد افزایش پیدا کرد. در دو ماه متوالی منتهی به اردیبهشت هم تراز تجاری کشور مثبت شد. برخلاف رشد ۸ برابر نقدینگی در دولت قبل،   در شش ماه دوم سال ۱۴۰۰ رشد پایه پولی به منفی ۳.۹ درصد و رشد نقدینگی به منفی ۲ درصد رسید.

در پنج ماه اول پارسال ۵۴ هزار میلیارد تومان، تنخواه بانک مرکزی هزینه شده، البته این تنخواه در پایان سال ۱۴۰۰ تسویه شده و در دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ دولت برای تأمین هزینه‌های خود حتی یک ریال از منابع بانک مرکزی استفاده نکرده است.

همچنین انتشار سنگین اوراق مالی در دولت قبل موجب تعهد بازپرداخت ماهانه به میزان ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان شده بود و دولت باید ۵۳۵ هزار میلیارد تومان اوراق قبلی را بازپرداخت می‌کرد. دولت علاوه بر انجام به‌موقع تعهدات فروش انتشار اوراق اسلامی را ۱۲ درصد کاهش داد./باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها