کد خبر 132229

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، ساعاتی پیش گزارش خود درباره عملکرد ماه «می» این سازمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ منتشر کرد و طبق این گزارش تولید نفت اوپک نسبت به ماه آوریل 176 هزار بشکه در روز کاهش یافته است که سهم ایران از این حجم 20 هزار بشکه در روز بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از بلومبرگ، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، ساعاتی پیش گزارش خود درباره عملکرد ماه «می» این سازمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ منتشر کرد.

بر همین اساس تولید نفت اوپک نسبت به ماه آوریل 176 هزار بشکه در روز کاهش یافته است که سهم ایران از این حجم 20 هزار بشکه در روز بوده است.

حجم تولید نفت روزانه اوپک در ماه می 28 میلیون و 508 هزار بشکه در روز بوده که سهم کشورمان از این رقم 2 میلیون و 544 هزار بشکه بوده است. عربستان همچنان با تولید 10 میلیون و 424 هزار بشکه نفت در روز بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت عضو اوپک است و پس از آن عراق با تولید روزانه 4 میلیون و 405 هزار بشکه بر جای دوم قرار دارد. امارات هم سومین تولیدکننده نفت عضو اوپک است.

در این گزارش آمده؛ کشورهایی که تولید نفتشان کاهش یافته شامل ایران، عراق، لیبی، نیجریه، و گابون هستند. تولید نفت جهان هم به 98.75 میلیون بشکه در روز پایین آمده است.

اوپک در گزارش خود آورده تولید نفت روسیه به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت به بازار جهانی 930 هزار بشکه در روز در سه ماهه دوم سال جاری کاهش یافته است.

اوپک پیش‌بینی کرده که تقاضای نفت برای سه ماهه سوم و چهارم سال جاری افزایش خواهد یافت و در نیمه دوم سال 2022 شاهد بالا رفتن 3.1 میلیون بشکه‌ای روزانه تقاضای نفت در بازار جهانی خواهیم بود و رقم آن به 101.8 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

اوپک همچنین اعلام کرده که برای سال آینده مصرف نفت در جهان 1.8 میلیون بشکه در روز بالا خواهد رفت.

بر همین اساس قیمت هر بشکه نفت ایران هم نسبت به ماه آ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وریل بیش از 9 دلار افزایش یافته و به 115.48 دلار رسیده است.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها