کد خبر 132206

سخنگوی گمرک از رشد 39درصدی کالاهای عبوری خارجی از کشورمان در دو ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت با عبور دو میلیون و 560هزار تن کالای خارجی از مسیر کشورمان، ترانزیت خارجی، نسبت به مدت مشابه با رشد 39 درصدی همراه بوده است.

وی افزود: پس از هفت سال کاهش ترانزیت کالای خارجی از کشور، مسیر رشد ترانزیت در سال گذشته از سر گرفته شد و با عبور 12میلیون و 650 هزارتن کالای خارجی  از کشورمان، با رشد 68درصدی همراه بوده است.

لطیفی در ادامه تاکید کرد:  رشد 68درصدی تراتزیت در سال گذشته و رشد 39 درصدی ترانزیت در دو ماهه امسال ، نوید بخش رسیدن به  حد نصاب بالای 15میلیون تن کالای عبوری خارجی از کشور در سال 1401 است که تا کنون در کل تاریخ کشورمان بی سابقه بوده است .

سخنگوی گمرک گفت: توجه به موقعیت جغرافیایی کشور و بهره گیری از فرصت های آن به ویژه در حوزه تراتزیت، همواره یکی از تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب بوده که رسیدن به افق های ترسیم شده توسط معظم له، یعنی ترانزیت سالیانه  50میلیون تن کالای خارجی، نیازمند هماهنگی بیشتر بین سازمان های مرتبط، تسهیل قوانین، تقویت و تکمیل زیر ساخت ها، ایجاد مشوق های عملیاتی برای همسایگان و فعال سازی هر چه بیشتر دیپلماسی اقتصادی است. 

وی در ادامه افزود: قرار گرفتن ایران در دالان های تجاری دنیا، تلاش برای عبور ارزان و سریع و مطمئن مسیرهای تجاری بیشتر از ایران،  می تواند در کنار سایر موارد تسهیلگر ترانزیت خارجی و باعث رشد آن در دولت سیزدهم  شود.

لطیفی در پایان گفت: در دو ماه اخیر گمرک های منطقه ویژه شهید رجایی با 811هزار تن،  پرویزخان با 380هزار تن،  باشماق با 264هزار تن،  سرخس با 220هزار تن،  بازرگان با 203هزار تن، بیله سوار با 108هزار تن، جلفا با 95هزار تن، لطف آباد با 72هزار تن، میرجاوه با 71هزار تن و بندر لنگه با 63هزار تن، به ترتیب 10مبدا ورودی کالاهای ترانزیتی برای عبور از کشورمان به مقاصد دیگر بودند.

ارسال نظر

تازه ها