کد خبر 132025

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به افزایش قیمت جهانی انرژی و مواد غذایی به‌خاطر جنگ اوکراین هشدار داد مردم باید تا مدتی با تورم بالا زندگی کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به‌دنبال انتشار اطلاعات اقتصادی کشور در روز جمعه مبنی بر اینکه فشار قیمت‌ها به‌طرزی غیرمنتظره در هفته‌های اخیر شتاب گرفته است هشدار داد تورم برای مدتی ادامه خواهد داشت.

وی در یک رویداد جذب سرمایه در بورلی هیلز گفت: «ما مدتی با این تورم زندگی می‌کنیم. تورم به‌تدریج کاهش می‌یابد و ما باید مدتی آن را تحمل کنیم».
دولت بایدن و بسیاری از اقتصاددان‌های حرفه‌ای در ابتدا تصور می‌کردند این فشار تورم موقتی است و با ادامه بهبود اقتصاد از بحران کرونا آرام می‌شود.

اما فشار افزایش قیمت‌ها به‌خاطر محدود شدن عرضه روغن و مواد غذایی به‌دنبال حمله روسیه به اوکراین، به کالاها و خدمات دیگری در سراسر جهان گسترش یافته است.

تورم مصرف‌کننده در آمریکا در یک‌سال منتهی به ماه مه به بالاترین رقم طی چهل‌ساله گذشته یعنی 8.6 درصد رسید. اطلاعات وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت مربوط به بنزین و همچنین مواد غذایی بوده است.

افزایش قیمت‌ها در آمریکا یک چالش سیاسی برای دولت بایدن است که اقدامات مختلفی برای پایین آوردن تورم انجام داده و حالا مسئولیت کنترل آن را به فدرال‌رزرو سپرده است.

بایدن در روز جمعه از بندر لس‌آنجلس دیدار کرد تا جلوی انبار شدن برخی کالاها را بگیرد. رئیس‌جمهور آمریکا صنعت نفت کشور را متهم به سوءاستفاده از کمبود عرضه برای سوددهی بیشتر کرد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها