کد خبر 131887

حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزایش منابع مالی را یکی از اهرم‌های حمایت از تولید عنوان کرد و گفت: در همین راستا طی سالجاری بیش از ۲۷۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه و کم‌بهره در اختیار تولیدکنندگان و کارآفرینان قرار می‌گیرد که کم‌سابقه است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حجت‌الله عبدالملکی روز پنجشنبه در نشست شورای اداری شهرستان کیار به عنوان نماینده تام‌الاختیار رییس‌جمهور در سفر استانی به چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: دولت سیزدهم، دولت مردمی است و یکی از مظاهر این مردمی بودن، سفرهای استانی است. 

وی با بیان اینکه دولت مردمی تلاش می‌کند اقتصاد را هم مردمی اداره کند، تصریح کرد: اقتصاد مردمی دارای۲ بُعد رفاه و تولید است که در حوزه رفاه تلاش برای افزایش حداکثری رفاه مردم با تاکید بر اقشار متوسط و کم‌درآمد در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: افزایش ۵۷ درصدی و به عبارتی ۵۳ درصدی حقوق کارگران مصوبه شورای عالی کار از مهمترین اقداماتی است که در راستای افزایش رفاه مردم اجرا شده است که این اقدام هم مردمی انجام گرفت و اغلب کارفرمایان آن را اعمال کردند و افزایش بی‌سابقه بعد از ۲۳ سال حقوق شکاف طبقانی را کاهش داده است.

عبدالملکی مردمی‌ کردن یارانه‌ها را از دیگر اقدامات دولت برای اداره مردمی اقتصاد عنوان کرد و گفت: یارانه‌ها پس از اجرای این برنامه به جای اختصاص به قاچاقچیان، دلالان و تولیدکنندگان و مصرف‌‍کنندگان خارجی با تمرکز بر دهک‌های پایین‌تر به مردم می‌رسد.

وی سومین اقدام در مردمی کردن اقتصاد را افزایش ۵۷ درصدی حقوق بازنشستگان حداقلی‌بگیر دانست و گفت: ۷۵ درصد بازنشستگان کشور حداقلی‌بگیر هستند و این افزایش حقوق نقش بسزایی در بهبود رفاه حال بازنشستگان دارد و حقوق خردادماه با اعمال افزایش حقوق واریز می‌شود که این افزایش حقوق بیش از نرخ تورم است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در بُعد دوم اقتصاد مردمی که مساله تولید است اتفاقات خوبی در سال ۱۴۰۱ شکل گرفته است که تسهیل و بهبود فضای کسب و کار از جمله این برنامه‌هاست و و تاکنون یک هزار و ۲۰۰ فقره مجوز کسب و کار به صورت الکترونیکی صادر شده است.

عبدالملکی با تاکید بر اینکه تقویت بازار با تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی شکل گرفته است، اظهار داشت: تجارت ما با کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان رشد قابل توجهی پیدا کرده به طوری که صادرات به این کشور چهار برابر شده است و بازار خوبی با دیپلماسی فعال دولت شکل گرفته است و صادرات غیرفنتی استان در ۲ ماهه نخست سال رشد خوبی پیدا کرده و تجارت خوبی با کشورهای همسایه شکل گرفته است.

وی تخفیف مالیات در بودجه ۱۴۰۱ را از دیگر راهکارهای دولت برای حمایت از تولید عنوان کرد و گفت: در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، تخفیف مالیات پنج درصد افزایش یافته است و دریافت مالیات از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد رسیده است و این اقدامات نشان می‌دهد که در سالجاری در حوزه رشد اقتصادی و رفاهی، کشور در وضعیت بهتری قرار گیرد.

نماینده تام‌الاختیار رییس‌جمهور در سفر به استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به نیازمندی‌ها و مشکلات شهرستان کیار این استان، تصریح کرد: بخشی از مطالبات مردم و مسوولان محلی در مصوبات سفر رییس‌جمهور دیده شده است.

عبدالملکی با بیان اینکه مصوبات در اجرای برنامه‌ها سهم ۲۰ درصدی دارد، خاطرنشان کرد: این در حالیست که پیگیری مسوولان محلی سهم ۸۰ درصدی دارد از همین رو انتظار می‌رود پس از تصویب برنامه‌ها برای شهرستان کیار مسوولان محلی با اقدام و مدیریت مناسب بتوانند این برنامه‌ها را اجرایی کنند.

به گزارش ایرنا، شلمزار مرکز شهرستان کیار در ۳۵ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت روز پنجشنبه ۱۹ خردادماه میهمان مردم چهارمحال و بختیاری هستند.

از روز گذشته تعدادی از موزرا به‌‎عنوان نمایندگان تام‌‎الاختیار وزیران دولت سیزدهم در شهرستان‌های ۱۰ گانه چهارمحال و بختیاری حضور یافته و با مردم دیدار چهره به چهره دارند.

در بیست و چهارمین سفر استانی رییس‌جمهور و هیات دولت سیزدهم، اعتباراتی برای تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای چهارمحال و بختیاری تصویب می‌شود.

برای پیگیری اخبار و گزارش های ایرنا از  بیست و چهارمین سفر استانی رییس جمهور  پرونده خبری را دنبال کنید :

ارسال نظر

تازه ها