کد خبر 131861

اعمال تحریم‌های جدید علیه مسکو

در چهارمین ماه از جنگ اوکراین، وزارت خزانه داری امریکا محدودیت های سرمایه گذاری جدیدی را علیه مسکو وضع و سرمایه گذاران این کشور را از خرید سهام و اوراق قرضه روسیه منع کرده است.

به گزارش بااقتصاد، این ممنوعیت تازه ترین اقدام آمریکا برای افزایش فشار مالی بر روسیه در واکنش به حمله مسکو به اوکراین است.

بر اساس دستورالعمل جدید وزارت خزانه داری آمریکا، سرمایه گذاران آمریکایی از خرید اوراق بدهی جدید و موجود و اوراق بهادار صادر شده توسط یک نهاد در روسیه منع شدند.

 آمریکایی ها تاکنون می توانستند سهام و اوراق قرضه روسیه را در بازارهای ثانویه خریداری کنند.

وزارت خزانه داری گفت که آمریکایی ها همچنان می توانند سهام و اوراق قرضه روسیه را به فروش برسانند، گرچه فروش این دارایی ها باید به یک "شخص غیر آمریکایی" باشد. بر اساس این دستورالعمل، آمریکایی‌ها ملزم به واگذاری اوراق بهادار روسیه نیستند و می توانند به نگهداری آنها ادامه دهند.

سرمایه‌گذاران آمریکایی همچنان می‌توانند در صندوق‌های آمریکایی که دارای اوراق بهادار روسیه هستند سرمایه‌گذاری کنند، به شرطی که دارایی‌های روس بخش عمده‌ای از دارایی‌های صندوق نباشد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به اوکراین و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد.

"ینس استولتنبرگ" دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد تبدیل جنگ اوکراین به نبردی فرسایشی هشدار داده است./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها