کد خبر 131859

نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در سفر رییس‌جمهور به چهارمحال و بختیاری، گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن در کشور در دست احداث است و برخی از این واحدها تا سقف پیشرفت کرده است.

به گزارش بااقتصاد، علیرضا فخاری، افزود: طبق طرح نهضت ملی مسکن قرار شده است که طی چهار سال چهار میلیون واحد مسکن در کشور احداث شود که تاکنون برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن، زمین تامین شده و برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد دیگر نیز تامین زمین در دست اقدام است.

وی ادامه داد: تلاش ما بر این است تا قبل از پایان سال نیازهای هر استان در بخش زمین به مرحله جانمایی و سپس ساخت و ساز برسد.

فخاری با بیان اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن در کشور در حال احداث است، تصریح کرد: بخشی از این واحدها از طرح اقدام ملی مسکن است که تعدادی از آن تاکنون به پیشرفت ۴۰ درصدی رسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به کمبود زمین در شهرهای غربی و شمالی کشور، اظهار داشت: توپوگرافی و موقعیت مکانی این شهرها ما را با چالش تامین زمین مواجه کرده است که باید برای رفع آن به سمت ایجاد شهرک‌های جدید روی آوریم.

فخاری، بند ۱۰ و ۱۲ قانون جهش تولید مسکن را راهکاری برای رفع چالش تامین زمین در کشور عنوان کرد و گفت: طی این ۲ بند قانونی دستگاه‌های اجرایی و حتی بخش خصوصی که در سال‌های گذشته زمین در اختیار گرفته‌اند اما تاکنون هیچ برنامه‌ای برای استفاده از آن نداشته‌اند باید این زمین بدون استفاده را به وزارت راه و شهرسازی بازگردانند.

وی میانگین قیمت‌ تمام‌شده برای هر مترمربع واحد نهضت ملی مسکن را چهار و نیم(۴.۵) میلیون تومان اعلام کرد و افزود: همت مسوولان بر این است تا این نرخ افزایش پیدا نکند اما افزایش برخی عوامل از جمله افزایش دستمزدها سبب شده تا قیمت تمام شده واحدها افزایش پیدا کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تسهیلات ارائه شده در طرح نهضت ملی مسکن با نرخ ۱۸ درصد به متقاضیان پرداخت می‌شود، تصریح کرد: تلاش بر این است که بتوان نرخ تسهیلات را کاهش داد تا قشر ضعیف جامعه در بازپرداخت این تسهیلات با مشکل مواجه نشوند.‌

فخاری طرح نهضت ملی مسکن را یکی از اقدامات دولت برای کنترل قیمت زمین و مسکن اعلام کرد و گفت: با توج به تجاربی که از طرح مسکن مهر و اقدام ملی مسکن به دست آمده امید می‌رود بتوان با سرعت، دقت و قیمتی پایین‌تر واحدهای مسکونی را به متقاضیان تحویل دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مطالبات و مراجعات مردم چهارمحال و بختیاری به میز خدمت وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد  افزود:در روز چهارشنبه ۳۰۰ پرونده مطالبات و مشکلات مردمی در میز خدمت و ارتباط مردمی این نهاد تشکیل شد که بسیاری از این تقاضاها در خصوص طرح نهضت ملی مسکن بوده است.

گفتنی است؛ رییس جمهور و اعضای هیات دولت روز پنجشنبه ۱۹ خرداد به چهارمحال و بختیاری سفر می‌کنند.

همزمان با سفر رییس‌جمهور به چهارمحال و بختیاری ۳۰ دستگاه اجرایی، نهادها و ارگان‌ها میز خدمت و پاسخگویی و رسیدگی به مطالبات مردم را در استان فعال کردند./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها