کد خبر 131518

وزیر امور خارجه:

وزیر امور خارجه بر آمادگی ایران در حصول مذاکرات برجام، تاکید و تصریح کرد: اقدام اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در تهیه پیش‌نویس قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برخلاف رویه دیپلماسی، شتاب‌زده و غیرسازنده است.

به گزارش بااقتصاد، حسین امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درخصوص آخرین وضعیت مذاکرات برای رفع تحریم و همچنین سایر موضوعات در روابط ایران و اتحادیه اروپا گفت‌وگو  و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی، با اشاره به عزم و اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار، اقدام اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در تهیه پیش‌نویس قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را رفتاری برخلاف رویه دیپلماسی، شتاب‌زده و غیرسازنده خواند که موجب سخت‌تر و پیچیده‌تر شدن روند مذاکرات خواهد شد. 

امیرعبداللهیان با اشاره به قانون مجلس شورای اسلامی هشدار داد که هرگونه اقدام سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس، بی‌تردید با واکنش متناسب، موثر و فوری جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ضمن قدردانی از تلاش‌های جوزف بورل، بار دیگر بر آمادگی و اراده ایران برای ادامه و به نتیجه رسیدن مذاکرات در مسیری واقع‌بینانه و مورد توافق تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اقدامات مخرب رژیم صهیونیستی که خود مجرم اصلی فعالیت‌های غیرقانونی هسته‌ای در جهان است، سفر گروسی مدیرکل آژانس به تل آویو در آستانه نشست شورای حکام را در تعارض با رعایت اصل بی‌طرفی و جایگاه فنی و حرفه‌ای آژانس خواند.

تاکید بورل بر تسریع در به نتیجه رسیدن مذاکرات و حصول توافق

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با انتقاد از برخی تلاش‌ها جهت شکست مذاکرات، بر تسریع در به نتیجه رسیدن مذاکرات و حصول توافق تاکید کرد. 

بورل بر ضرورت تداوم رایزنی‌ها برای فاصله گرفتن از فضای منفی کنونی در آژانس و تمرکز بر ادامه مذاکرات برای بازگشت همه طرفها به تعهدات برجامی تاکید کرد. 

طرفین در این گفت‌وگوی تلفنی بر لزوم رفتار حرفه‌ای و بی‌طرفی آژانس تاکید کردند./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها