کد خبر 131285

معاون اقتصادی بانک مرکزی مطرح کرد: رشد پایه پولی در ۶ ماهه دوم سال گذشته علیرغم استفاده دولت دوازدهم از تنخواه بودجه کنترل شد و به ۳۱.۴ درصد در اسفند ماه ۱۴۰۰ رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پیمان قربانی گفت: با تعامل سازنده بین دولت و بانک مرکزی استفاده دولت از تنخواه کاهش یافته و دولت طی امسال غالبا از محل منابع رسوب یافته خود استفاده کرده است.

به گفته معاون اقتصادی بانک مرکزی، بر این اساس حجم نقدینگی در پایان فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ معادل ۰.۲ درصد کاهش یافته است. همچنین، نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی در فروردین‌ماه ۱۴۰۱ معادل ۳۵.۶ درصد بوده است.

قربانی گفت:  نرخ سود به عنوان یکی از ابزارهای سیاست پولی است . نرخ سود سپرده ها در کشور از تیرماه ۹۵ به دلیل وجود عوامل و ملاحظات مختلف تغییری نکرده است، اما سیاستگذار پولی می تواند در افق پیش رو و با توجه به شرایط نسبت به تعدیل نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی اقدام کند.

اصلاح نظام بانکی، تقویت حکمرانی ریال، بهره گیری از ابزار تامین مالی زنجیره‌ای و کنترل متغیرهای پولی در مسیر تعیین شده همزمان با مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی طی امسال مورد توجه ویژه بانک مرکزی قرار دارند./باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظر

تازه ها