کد خبر 130709

رئیس‌جمهوری صربستان شنبه گفت که انتظار دارد در ۲۵ یا ۲۶ مه (چهارشنبه یا پنجشنبه همین هفته) با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در خصوص تامین گاز روسیه برای کشورش گفت‌وگو کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس‌جمهوری صربستان در نظر دارد تا اواخر همین هفته با رئیس‌جمهوری روسیه در خصوص تامین گاز برای کشورش به گفت‌وگو بپردازد.

به نقل از خبرگزاری تاس، الکساندر ووجیچ، رئیس‌جمهوری صربستان شنبه گفت که انتظار دارد در ۲۵ یا ۲۶ مه (چهارشنبه یا پنجشنبه همین هفته) با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در خصوص تامین گاز روسیه برای کشورش گفت‌وگو کند.

او به شبکه تی‌وی پینک گفت: سه جنبه برای ما مهم است. حجم از اهمیت بالایی برخوردار است، قیمت در رتبه دوم قرار می‌گیرد، قابلیت اطمینان تامین- نکته‌ای که فعلا هیچ مشکلی نداشته است و در رتبه سوم خواهد بود.

ووجیچ با بیان اینکه دو جنبه اول کلیدی است، ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری روسیه در روز چهارشنبه یا پنجشنبه (۴ و ۵ خرداد) انجام شود.

رئیس‌جمهوری صربستان گفت که با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان درباره ذخیره گاز صربستان در تاسیسات ذخیره گاز مجارستان به توافق رسیده است. رهبر صربستان گفت: این مهم است که رئیس‌جمهوری مجارستان به ما اجازه داد بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز ذخیره کنیم.

ووجیچ بار دیگر تاکید کرد که صربستان شروع به مذاکره برای قرارداد جدید بلندمدت گاز با گازپروم کرده است. به گفته او، اقتصاد صربستان به طور کامل به گاز روسیه وابسته است و بلگراد امیدوار است در مذاکرات آتی با مسکو بر سر "قیمت خوبی" مذاکره کند. او انتظار دارد قیمت گاز روسیه در آینده حدود ۴۵۰ دلار تا ۶۱۹ دلار در هر ۱۰۰۰ متر مکعب باشد. قرارداد فعلی گاز روسیه و صربستان در ۳۱ مه به پایان می‌رسد.

از اول ژانویه، گازپروم از مسیر جدیدی برای پمپاژ گاز به صربستان - از طریق خط لوله ترک استریم و بعد از آن در سراسر ترکیه و بلغارستان - استفاده کرده است.

با توجه به جنگ اوکراین، بحث صادرات گاز روسیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گرچه بعد از حمله روسیه، کشورهای عمدتا غربی بحث تحریم روسیه را به میان کشیدند، اما بحث تحریم نفت و گاز روسیه تبعاتی را خصوصا برای اروپا در پی دارد. در پی تحولات اخیر، روسیه ساز و کار پولی روبل را برای پرداخت دیگر کشورها برای خرید محصولات انرژی تعیین کرده است. به تازگی شرکت گازپروم روسیه صادرات گاز به فنلاند را در پی امتناع این کشور از پذیرش مکانیسم جدید پرداخت پول گاز، قطع کرد.

ارسال نظر

تازه ها