کد خبر 130554

وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد داد:

به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و برای حمایت از کشاورزان خسارت‌دیده ناشی از قطع برق کشاورزی برخی مناطق کشور در سه ماهه پایانی سال گذشته، دولت خسارت وارده به کشاورزان این مناطق را جبران خواهد کرد.

به گزارش بااقتصاد، وزارت نیرو در برخی از مناطق کشور در سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۰ اقدام به قطع برق کشاورزی به‌مدت طولانی کرد که خسارت‌هایی را به کشاورزان وارد کرد و همچنین سازمان هواشناسی در یکی از استان‌ها پیش‌بینی نادرستی از بارش نزولات آسمانی برای حداقل سه ماه داشت که منجر به کاشت بیش از ۴۰۰ هزار هکتار گندم دیم شد اما بارشی رخ نداد و عملاً خسارت زیادی به این گروه از کشاورزان وارد شد.

با توجه به موارد فوق و نیز به‌منظور مدیریت چنین اقدام هایی در آینده، وزارت جهاد کشاورزی از دولت خواسته تا با پیشنهاد این و زارتخانه مبنی بر جبران خسارت وارده به کشاورزان خسارت‌دیده در راستای حمایت از تولید محصولات کشاورزی و کشاورزان موافقت کند که بر اساس متن پیشنهادی، سازمان هواشناسی کشور تنها مرجع و مسئول اطلاع‌رسانی شرایط بحرانی آب و هوایی (بارش ها، یخبندان ها و...) و اعلام وضعیت هشدار به وزارت جهاد کشاورزی است‌.

همچنین در صورتی که با پیش‌بینی نادرست سازمان هواشناسی از بارش ها، کاشت محصولات زراعی دیم توسط بهره برداران کشاورزی صورت گیرد و رشد سبزینگی و در نهایت تولید محصولات زراعی رخ ندهد، سازمان هواشناسی مکلف خواهد بود کل خسارات وارده به تولیدکنندگان محصولات زراعی را جبران مالی کند؛ در عین حال سازمان هواشناسی مکلف است خسارت ناشی از پیش‌بینی نادرست بارش ها در سال ۱۴۰۰ به بخش زراعی دیم را جبران مالی کند و بیمه محصولات کشاورزی مسئولیتی در قبال پیش بینی نادرست سازمان هواشناسی کشور و خسارت وارده به تولید محصولات زراعی نخواهد داشت.

همچنین بر اساس پیشنهاد ارائه شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی که در کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست بررسی و رسیدگی است، وزارت نیرو مکلف است در قبال قطع برق الکتروپمپ‌ها، خسارت وارده به محصولات زراعی، باغی، آبزیان، زراعت، چوب، طیور و سایر فعالیت‌های کشاورزی و منابع طبیعی که به شکل کاهش عملکرد، کاهش تولید، تلفات و خشکیدگی باغات رخ می دهد را جبران مالی کند.

مرجع برآورد میزان خسارت وارده به تولید محصولات زراعی، وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود که پس از تأیید وزارت کشور، قابل پرداخت به خسارت‌دیدگان خواهد بود.

ابلاغ مصوبه اصلاحی موافقتنامه خرید برق توسط وزارت نیرو

مصوبه صدور موافقتنامه انعقاد قرارداد خرید برق توسط وزارت نیرو برای طرح‌های احداث نیروگاه‌های جدید با بازدهی ۵۵ تا ۶۰ درصد، از سوی «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهور به دستگاه‌های اجرایی مربوطه ابلاغ شد.

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، به‌منظور تأمین نظر هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، با اصلاح آیین نامه اجرایی بند (ب) ماده (۴۴) قانون برنامه ششم توسعه موضوع موافقتنامه انعقاد قرارداد خرید برق توسط وزارت نیرو برای طرح‌های احداث نیروگاه‌های جدید با بازدهی ۵۵ تا ۶۰ درصد موافقت کرد./ ایرنا

ارسال نظر

تازه ها