کد خبر 130364

نخست وزیر مصر اعلام کرد که اقتصاد این کشور به علت بحران ناشی از جنگ روسیه و اوکراین تا ۱۳۰ میلیارد پوند مصر (۷ میلیارد دلار) ضرر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مصطفی مدبولی، نخست وزیر مصر، اعلام کرد که اقتصاد این کشور در بحبوحه بحران اوکراین تا 130 میلیارد پوند مصر (7 میلیارد دلار) ضرر کرده است.

مدبولی طی اظهاراتی روز یکشنبه گفت: پیامدهای جنگ بار مالی زیادی بر دوش ما گذاشته است و ما 130 میلیارد پوند برای پوشش افزایش قیمت کالاهای استراتژیک سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

وی تأکید کرد که در صورت احتساب پیامدهای غیرمستقیم تحولات اوکراین، بیش از 18 میلیارد دلار دیگر به هزینه‌ها اضافه می‌شود.

به گفته نخست وزیر، درگیری کنونی بین روسیه و اوکراین قیمت کالاهای اساسی را افزایش داده است و اقتصاد مصر را با چالش‌های بزرگی مواجه کرده است.

مدبولی گفت: در ماه می 2021، قیمت هر بشکه نفت 67 دلار بود، اکنون به 112 دلار رسیده است، در حالی که یک تن گندم یک سال پیش 270 دلار قیمت داشت، اکنون ما همان حجم را بر اساس قیمت 435 دلار در هر تن پرداخت می کنیم.

قبلاً 42 درصد غلات وارد می‌کردیم، در حالی که 31 درصد گردشگران از روسیه و اوکراین بودند و اکنون باید به دنبال بازارهای جایگزین باشیم.

نخست‌وزیر مصر همچنین تأکید کرد که این کشور توانسته است گردشگری را پس از همه‌گیری کرونا احیا کند و پیش از بحران روسیه و اوکراین "به سودآوری 5.8 میلیارد دلاری دست یابد".

وی افزود: با وجود بحران مرتبط با کووید و آشفتگی در روند تجارت جهانی، این کشور شاهد افزایش بی سابقه درآمد از کانال سوئز بود.

آژانس آمار دولتی CAPMAS روز یکشنبه اعلام کرد که نرخ بیکاری مصر در ژانویه تا مارس به 7.2 درصد کاهش یافته است که نسبت به 7.4 درصد در سه ماهه قبل کاهش نشان می‌دهد.

این آژانس همچنین گزارش داد که نرخ تورم سالانه مصر در ماه آوریل به 14.9 درصد افزایش یافته است که به طور قابل توجهی بیشتر از 12.1 درصد در ماه قبل است.

در ماه مارس، بانک مرکزی مصر نرخ بهره خود را برای اولین بار از سال 2017 افزایش داد و دلیل آن فشارهای تورمی ناشی از همه گیری ویروس کرونا و درگیری روسیه و اوکراین که قیمت نفت را به بالاترین رقم خود رساند، برآورد می‌شود./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها