کد خبر 130311

نخستین بودجه سالانه افغانستان پس از تسلط کامل طالبان بر این کشور ارائه شد. دولت موقت طالبان در سال جاری با کسری بودجه 44 میلیارد افغانی معادل 501 میلیون دلار روبرو خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر گروه طالبان در افغانستان، نخستین بودجه سالانه افغانستان پس از تسلط کامل بر این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌ ارائه کرد.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود بر اساس این بودجه دولت موقت طالبان برای سال جاری 231.4 میلیارد دلار افغانی هزینه خواهد داشت و 186.7 میلیارد افغانی درآمد پیش‌بینی کرده است. بر همین اساس دولت موقت طالبان در سال جاری با کسری بودجه 44 میلیارد افغانی معادل 501 میلیون دلار روبرو خواهد بود. البته حنفی مشخص نکرد که طالبان چگونه می‌خواهد این کسری بودجه را‌‌‌‌‌‌‌‌ جبران کند.

از سال 2001 و حمله نظامی آمریکا به افغانستان، این کشور برای تامین مخارج خود به شدت به کمک‌های خارجی وابسته بوده است.

آگوست سال 2021 بود که نیروهای خارجی افغانستان را‌‌‌‌‌‌‌‌ ترک کردند و باعث سقوط دولت این کشور و روی کار آمدن دولت شد. هنوز جهان طالبان را‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان یک دولت در افغانستان به رسمیت نشناخته و این کشور هم اکنون با افزایش معضلات امنیتی و بحران جدی اقتصادی روبرو است.

وی می‌گوید: بودجه جاری امسال از سوی شورای وزرا و هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان مورد تایید قرار گرفته و تا فوریه سال آینده اجرا خواهد شد.

ارسال نظر

تازه ها