کد خبر 130307

پیش از این نانوایی‌های سنتی در سه نوبت‌کاری صبح، ظهر و عصر فعالیت داشتند، اما اکنون به‌صورت یک نوبت در روز نهایت دو نوبت و یا یک روز در میان کار می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، از زمان اصلاح نرخ آرد برخی واحدهای نانوایی سنتی که آرد یارانه‌ای دریافت می‌کنند، اقدام به تعطیلی واحدهای خود کرده‌اند و یا اینکه یک روز در میان و یا یک نوبت در روز کار می‌کنند که همین امر موجب سردرگمی مردم برای تهیه این کالای مهم در سبد خانوار ایرانی شده است.

پیش از این نانوایی‌های سنتی در سه نوبت‌کاری صبح، ظهر و عصر فعالیت داشتند، اما اکنون به‌صورت یک نوبت در روز نهایت دو نوبت و یا یک روز در میان کار می‌کنند.

قیمت نان بربری سنتی ساده با آرد یارانه‌ای ۲۵۰۰ تومان، بربری کنجد ۳۵۰۰، سنگک معمولی ۳۰۰۰، سنگک بزرگ ۶۵۰۰ و سنگک کنجدی و بزرگ بیش از ۱۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

همچنین برخی واحدهای آزادپز نیز که در پی این اقدام دولت  نان بربری خود را تحت عنوان نان شیری و کنجدی و کره‌ای که تا پیش از این طرح ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ می‌فروختند قیمت آن را به هر عدد ۶ هزار تومان رساندند و به طور مجدد از روزهای اخیر نان شیری را با قیمت  ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان تغییر داده‌اند.

حال تکلیف نانوایی‌های سنگکی که مشخص است آنها که تا دیروز نان ۵ تا ۶ تومانی به دست مردم تحت عنوان نان کنجدی و شویدی می‌دادند امروز قیمت هر عدد نان سنگک معمولی را ۳ هزار تومان، سنگک بزرگ را ۶ هزار و ۵۰۰ تومان و سنگک ویژه کنجدی و غیره را بالای ۱۰ هزار تومان می‌فروشند.

 

 

حال به دلیل تفاوت زیاد نرخ نان دولتی و آزادپز و فانتزی صف‌ها در مقابل نانوایی‌های سنتی افزایش چشمگیری پیدا کرده است و نانوایی‌های آزادپز دیگر صفی ندارد و به‌راحتی مشتری می‌تواند نان را به قیمت دلخواه نانوا تهیه کند.

«سید جواد ساداتی نژاد» وزیر جهاد کشاورزی نیز به‌تازگی اعلام کرد: در طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها افزایش قیمت نان سنتی صحت ندارد و آرد با نرخ ثابت بین نانوایی‌های سنتی با قیمت قبل توزیع می‌شود.

به گفته وی، در این طرح یارانه‌ها حذف نمی‌شود و فقط تخصیص یارانه‌ها از روی کالا به مردم منتقل می‌شود و عدالت توزیع را برقرار می‌کند. در این طرح دریافت عادلانه‌ای را خواهند داشت و میزانی که برای دریافت جبرانی در نظر گرفته شده بعضاً از مقدار هزینه تحمیل شده در دهک‌های پایین‌تر بیشتر است.

مبلغی که به‌عنوان یارانه ماه اول به‌حساب مردم واریز شده بود، آزاد شد تا مردم بتوانند خرید خود را در کالاهای اساسی انجام دهند.

این مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در حال حاضر کالاهای اساسی در کشور شرایط بسیار خوبی دارد و برای ذخایر راهبردی کشور از قبل از عید نوروز تمهیدات لازم انجام شده و مشکلی در تامین کالا در کشور نداریم همچنین واردات در این بخش به‌خوبی انجام شده و ذخایر گندم کشور نیز از شرایط ایده‌آل برخوردار است.

این در حالی است که طی این مدت دستگاه‌های نظارتی بر تشدید نظارت‌ها و بازرسی‌ها در سطح بازار و شهرها تاکید کرده‌اند و از مردم خواسته شده تا هرگونه تخلف از واحدهای عرضه را به شماره‌تلفن‌های سازمان تعزیرات کشور ۱۲۴ و ۱۲۵ گزارش دهند./ایرنا

ارسال نظر

تازه ها