کد خبر 130198

وزارت کشاورزی آمریکا

وزارت کشاورزی آمریکا در گزارشی تفصیلی از «افزایش عدم قطعیت عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی» خبر داده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت کشاورزی آمریکا از «افزایش عدم قطعیت عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی» خبر داده است.

قبل از تهاجم روسیه، وزارت کشاورزی آمریکا انتظار داشت که اوکراین ۲۴ میلیون تن گندم و ۳۳.۵ میلیون تن ذرت صادر کند. اما میزان صادرات گندم اوکراین تاکنون نصف این برآورد بوده است.

بنادر دریای عمیق اوکراین مانند اودسا، پیودنی و چورنومورسک معمولاً بیش از ۹۰ درصد از صادرات غلات این کشور را انجام می‌دهند. بسته شدن آنها در اواخر فوریه صادرکنندگان را مجبور کرد که به دنبال جایگزین‌هایی باشند. با این حال، این مسیرها برای حمل چنین حجم زیادی از غلات مجهز نیستند.

اوکراین ۱۶.۸۵ میلیون تن گندم و ۲۳.۸۶ میلیون تن ذرت در سال ۲۰۲۰ صادر کرد که به ترتیب ۸ و ۱۳ درصد از کل صادرات جهانی را تشکیل می‌داد. آب و هوای مساعد در سال ۲۰۲۱ به افزایش بیش از ۲۵ درصدی تولید هر دو محصول کمک کرد. اما در سال جاری این حجم به شدت کاهش خواهد یافت.

 چشم‌انداز جهانی گندم برای سال جاری میلادی حاکی از کاهش عرضه و مصرف، افزایش تجارت و پایین بودن ذخایر کشورهای است. تولید جهانی گندم در سال جاری میلادی ۷۷۴.۸ میلیون تن پیش‌بینی می‌شود که ۴.۵ میلیون کمتر از سال قبل است. کاهش تولید در اوکراین، استرالیا و مراکش تنها تا حدی با افزایش در کانادا، روسیه و ایالات متحده جبران می‌شود.

تولید گندم در اوکراین در سال جاری ۲۱.۵ میلیون تن پیش‌بینی می‌شود که به دلیل جنگ ۱۱.۵ میلیون تن کمتر از سال گذشته است.

 مصرف جهانی پیش‌بینی‌شده برای سال‌های جاری میلادی کمی کمتر و به ۷۸۷.۵ میلیون تن می‌رسد.

تجارت جهانی پیش‌بینی‌شده در سال جاری میلادی رکورد ۲۰۴.۹ میلیون تن است که ۵.۰ میلیون نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

پیش‌بینی می‌شود روسیه با ۳۹.۰ میلیون تن صادرات گندم در سال جاری میلادی پیشرو باشد و پس از آن اتحادیه اروپا، استرالیا، کانادا و ایالات متحده قرار دارند. پیش‌بینی صادرات اوکراین در سال جاری میلادی ۱۰.۰ میلیون تن است که به دلیل کاهش تولید و محدودیت‌های لجستیکی برای صادرات، کاهش قابل توجهی نسبت به سال گذشته دارد.

 ذخایر پیش‌بینی‌شده گندم برای سال جاری میلادی با ۵ درصد کاهش به ۲۶۷ میلیون تن کاهش می‌یابد و پایین‌ترین سطح در شش سال گذشته خواهد بود. بزرگ‌ترین تغییر مربوط به هند است، جایی که پیش‌بینی می‌شود ذخایر به ۱۶.۴ میلیون تن کاهش یابد که پایین‌ترین رقم در پنج سال گذشته است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها