کد خبر 130133

دبیرکل سازمان ملل پس از دیدار با پوتین:

دبیرکل سازمان ملل متحد در دفاع از دیدار اخیرش با ولادیمیر پوتین، تصریح کرد: برای یافتن راه حل "با کسانی که مشکل ایجاد می کنند یا می توانند مشکل را حل کنند، باید گفت وگو کرد.

به گزارش بااقتصاد، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل که در اتریش به سر می‌برد، در نشستی خبری در وین افزود: گفتگو با رهبر روسیه کاملا منطقی بود. گفت‌وگو با هر بازیگر مرتبط با بحران کنونی کاملاً منطقی است.

دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد که نشست با پوتین "نتایج قطعی" را به همراه داشت و منجر به خروج غیرنظامیان گرفتار در شهر ماریوپل شد.

گوترش در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا سفرش به مسکو اقدام مناسبی بود، گفت: فکر می‌کنم زندگی غیرنظامیانی که از پناهگاه‌های ماریوپل نجات یافتند، ارزش دیدار من با هر کسی در هر نقطه از جهان را داشت. بنابراین این کار بدون شک اقدام درستی بود.

دبیر کل سازمان ملل اواخر ماه قبلی میلادی (آوریل) در مسکو با پوتین ملاقات کرد و سپس برای دیدار با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین به کی یف رفت که برنامه سفر او با انتقادهای زیادی مواجه شده بود.

رئیس جمهوری روسیه در دیدار با دبیرکل سازمان ملل خواهان حل و فصل مسائل کریمه و دونباس پیش از ارائه ضمانت امنیتی به اوکراین شده بود.

خبرگزاری اینترفکس به نقل از ولادیمیر پوتین در دیدار با آنتونیو گوترش نوشته بود که روسیه بدون حل مسئله ارضی کریمه و دونباس نمی تواند ضمانت های امنیتی برای اوکراین را امضا کند.

پوتین گفته بود: اوکراینی ها در در دو بند پیش نویس تواقفنامه ای که ارائه دادند، اشاره کردند که این مسائل در دیدار سران دو کشور حل و فصل خواهد شد. برای ما واضح بود که اگر این مسائل را حل نشده به سران دو کشور ارجاع دهیم، هرگز حل و فصل نخواهند شد. در این مورد ما نمی توانیم ضمانت های امنیتی را بدون حل و فصل مسئله ارضی کریمه، سواستوپول و جمهوریهای دونباس امضا کنیم.

وی با این حال تصریح کرد که مذاکرات به صورت آنلاین میان دو کشور ادامه داشته و ابراز امیدواری کرد که نتیجه مثبتی داشته باشد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفته بود: ما موفق شدیم در استانبول به یک پیشرفت جدی دست یابیم زیرا همکاران اوکراینی ما الزامات امنیت و تضمین‌های امنیتی بین المللی اوکراین را با مسائلی چون مرزهای بین المللی پذیرفته شده اوکراین مرتبط نکرده بودند اما متأسفانه پس از دستیابی به توافق و پذیرفتن ادامه مذاکرات، با اقدامات تحریک آمیزی در بوچا مواجه شدیم که ارتش روسیه به آنها ربطی ندارد. 

پوتین تصریح کرده بود: پس از آن، موضع مذاکره کنندگان اوکراینی در مورد توافق بیشتر به طرز چشمگیری تغییر کرد. آنها بار دیگر مسائلی چون تضمین‌های امنیتی و سرزمین‌های کریمه، سواستوپل و جمهوری‌های دونباس را مطرح کردند. 

دبیرکل سازمان ملل همان زمان در مصاحبه به شبکه خبری سی ان ان آمریکا  دیدار خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را بسیار سودمند و مفید توصیف کرده  و افزوده بود: جنگ تنها در صورت تصمیم روسیه در اوکراین خاتمه خواهد یافت.

دبیرکل سازمان ملل گفته بود: واضح بگویم، پوتین با من در باره اصل مداخله سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی برای خروج غیرنظامیان از ماریاپول به یک منطقه امن در اوکراین موافقت کرد.

گوترش تاکید کرده بود: جنگ در اوکراین با انجام نشست و جلسه خاتمه نمی یابد، جنگ در اوکراین درصورتی که فدارسیون روسیه تصمیم بگیرد خاتمه خواهد یافت، البته پس از آتش بس و یکی سری توافق های سیاسی، ما می توانیم نشست های زیادی داشته باشیم اما اینها موجب خاتمه جنگ نمی شوند./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها