کد خبر 130111

رئیس کل بانک مرکزی:

علی صالح‌آبادی با بیان اینکه ذخایر اسکناس ارزی بانک مرکزی امروز بیشترین رقم در تاریخ بانک مرکزی است، گفت: یارانه معیشتی افرادی که به هردلیلی حذف شدند اگر اعتراض آنها در سازمان هدفمندی ثبت و سپس پذیرفته شود، پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی امروز در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه اول گفت: اسامی کسانی که مشمول دریافت یارانه معیشتی هستند از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها به بانک مرکزی اعلام شده و این اسامی از سوی بانک مرکزی دراختیار شبکه بانکی کشور قرار داده شده و مبالغ مدنظر به حسابشان واریز شده است.

وی گفت: اسامی افراد در 9 دهک درآمدی که سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرده شامل سه دهک کم‌درآمدی جامعه که به ازای هر نفر ماهانه 400 هزار تومان و شش دهک پردرآمدی به ازای هر نفر ماهانه 300 هزار تومان به حساب سرپرستان خانوار شده و واریزی‌ها هم در دونوبت انجام شد. فعلا مبالغ قابل برداشت نیست و در آینده بعد از اطلاعیه‌ای که دولت از طریق سازمان هدفمندی یارانه اعلام کند قابل برداشت خواهد بود.

صالح‌آبادی گفت: اسامی افراد مشمول را سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها مشخص می‌کند و اگر کسانی به هر دلیلی حذف شده‌اند می‌توانند اعتراض خود را نزد سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کنند. این اعتراض‌ها بررسی می‌شود و اگر مورد تأیید قرار گیرد و اصلاح شود، هر میزان از پولی که برای دیگران واریز شده است برای آنها هم واریز خواهد شد و اگر اسم کسی جا افتاده باشد یا اینکه جزو دهک 10 پردرآمدی باشد و بعد از اعتراض در دهک 8 یا 9 قرار گیرد، یارانه معیشتی محاسبه و پرداخت خواهد شد. 

رئیس کل بانک مرکزی در مورد اینکه برخی از مردم اعلام کردند مبالغی از یارانه معیشتی آنها کسر شده است، گفت: حدود دو سال قبل که تعدادی از یارانه‌بگیران وام یک‌میلیون تومانی کرونایی دریافت کرده بودند و به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها بدهکار بودند، اقساط آنها برداشت شده و مبلغ جزئی از یارانه آنها به خاطر قسط وام کم شده است و بقیه مبلغ فعلا قابل برداشت نیست تا زمانی که دولت اعلام کند.

صالح‌آبادی همچنین در مورد اینکه برخی اعلام کردند کل حساب یارانه آنها مسدود شده است، گفت:‌ این مسئله صحت ندارد. به عنوان مثال اگر کسی 5 میلیون تومان در حساب داشته باشد که 2 میلیون تومان یارانه هم به آن اضافه شده باشد، فقط آن 2 میلیون جدید قابل برداشت نیست و 5 میلیون خود را می‌تواند برداشت کند و اگر مشکلی بود باید به بانک و یا سازمان هدفمندی اعلام کند و پول سازمان هدفمندی تا اطلاعیه رسمی قابل برداشت نیست.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد لزوم طرح اصلاح یارانه کالاهای اساسی گفت: روش گذشته که ارز 4200 تومانی با نرخ ترجیحی اختصاص می‌یافت قابل دفاع نبود و عوارض متعددی داشت. روش اینگونه بود که ارز یارانه‌دار به واردکننده نهاده‌ها داده می‌شد، اما اکنون دولت می‌خواهد برای واردکننده ارز نیمایی تخصیص دهد و مابه‌التفاوت نرخ ارز نیمایی و نرخ ارز ترجیحی را به حلقه آخر یعنی مردم پرداخت کند. 

صالح‌آبادی این را هم گفت: اختصاص ارز ارزان موجب شده بود واردکننده به واردات بیشتر تشویق شود و از تفاوت ارز حدود 24 هزارتومانی بازار آزاد با ارز 4200 تومانی استفاده کند و بیش از حد واردات انجام شود. اما اکنون دولت می‌خواهد یارانه معیشتی را به حلقه آخر یعنی مصرف‌کننده اختصاص دهد.

وی همچنین تأکید کرد: ذخایر اسکناس ارزی بانک مرکزی امروز بیشترین رقم در تاریخ بانک مرکزی است.

ارسال نظر

تازه ها