کد خبر 130041

میعاد صالحی مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از مذاکره ایران با روسیه برای خرید لکوموتیو خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، میعاد صالحی با اشاره به تفاهمنامه حمل‌ونقل بین ایران و روسیه، اظهار کرد: کریدور شمال- جنوب بنادر جنوبی ایران یعنی بندر شهید رجایی، بندر امام خمینی (ره) و بندر چابهار را از طریق مرزهای اینچه برون در شرق دریای خزر، آستارا در غرب دریای خزر و بنادر شمالی از جمله امیرآباد، کاسپین و انزلی به روسیه، همسایه‌های شمالی ایران و اروپای شرقی متصل خواهد کرد.

وی با اشاره به گفت‌وگو درباره تکمیل راه آهن رشت- آستارا، اصلاح و برقی سازی خط ریلی اینچه برون - گرمسار و تامین بخشی از لکوموتیو مورد نیاز کشور با طرف روسی، افزود:  با افزایش تنش روسیه و غرب و کاهش مبادلات فی مابین، حجم تجارت روسیه با کشورهای آسیایی و آفریقایی افزایش می‌یابد.

وی افزود: با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی ایران که اصطلاحا چهارراه تجارت جهانی است و نیز تنش‌های رو به افزایش روسیه با اروپا و امریکا، شاهد افزایش تمایل مقامات این کشور به گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران در حوزه ترانزیت هستیم.

وی با تاکید بر استقبال ایران از این موضوع گفت:‌ امیدواریم با استفاده از فرصت تاریخی پیش آمده، بتوان حداکثر منافع را برای ملت ایران بدست آورد، نباید اجازه دهیم این بار نیز فرصت تاریخی به‌دلیل اهمال و سستی‌ها، موقعیت نشناسی‌ها و احیانا نفوذها، از دست برود.

مدیر عامل شرکت راه‌آهن یادآور شد: مقامات راه آهن روسیه، از بدحسابی‌های سال‌های گذشته راه آهن ایران در عدم پرداخت بدهی‌ها گلایه داشتند و این هم یکی دیگر از میراث به جا مانده از دوره های قبل برای ماست.

صالحی به بدهی‌های معوقه چندهزار میلیارد تومانی به پیمانکاران داخلی و ده‌ها میلیون دلاری به کشورهای مختلف خارجی اشاره کرد و افزود: با حمایت‌های دولت در حال تسویه تدریجی این بدهی‌ها هستیم.

ارسال نظر

تازه ها