کد خبر 129546

شرکت روسی گازپروم روز یکشنبه اعلام کرد که صادرات گاز طبیعی روسیه به چین در چهار ماه اول سال ۲۰۲۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تقریبا ۶۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از راشا تودی، شرکت روسی گازپروم روز یکشنبه اعلام کرد که صادرات گاز طبیعی روسیه به چین در چهار ماه اول سال ۲۰۲۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تقریبا ۶۰ درصد افزایش یافته است.

این شرکت اعلام کرد صادرات گاز روسیه به چین از طریق خط لوله سیبری طی قراردادی بین گازپروم و شرکت ملی نفت چین (CNPC) انجام می شود.

هنگامی که روسیه در اواخر فوریه عملیات نظامی خود را علیه اوکراین آغاز کرد، علیرغم تهدیدهای واشنگتن، پکن از محکوم کردن مسکو یا شرکت در تحریم‌های بین المللی خودداری کرد. بسیاری از کشورهای اروپایی با شرایط روسیه برای تحویل گاز طبیعی مخالفت کردند.

طبق دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه پرداخت بهای گاز از سوی کشورهای غیر دوست باید به روبل واحد پول روسیه پرداخت شود. کرملین این تصمیم را بعد از اعمال تحریم‌های مالی غرب علیه مسکو اتخاذ کرد.

اتحادیه اروپا در ابتدا قوانین جدید مسکو را رد کرد و آنها را باج‌خواهی خواند، اما کمیسیون اروپا اخیراً اعلام کرد که می‌توان راه‌هایی برای پرداخت بهای گاز روسیه به روبل پیدا کرد.

گازپروم در اواخر ماه آوریل صادرات گاز به لهستان و بلغارستان را قطع کند چون این کشورها از پرداخت بهای گاز به روبل خودداری کرده بودند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها