کد خبر 129222

جهانگیر حبیبی رییس حوزه فلات مرکزی و شرق کشور وزرات نیرو گفت: خشکسالی‌های متوالی و کاهش بارندگی‌ها موجب شده است تا حجم مخازن سد‌ها ۵۰ درصد کاهش یابد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رییس حوزه فلات مرکزی و شرق کشور وزرات نیرو گفت: خشکسالی‌های متوالی و کاهش بارندگی‌ها موجب شده است تا حجم مخازن سد‌ها ۵۰ درصد کاهش یابد.

 

جهانگیر حبیبی در بجنورد اظهار داشت: براساس داده‌های آماری وزارت نیرو، میانگین بارندگی کشور در ابتدای امسال نسبت به دوره بلندمدت ۴۶درصد کاهش داشته و این امر سبب کاهش حجم منابع آبی شده است.

وی با اشاره به کاهش ذخایر آب سد‌های کشور افزود: از ظرفیت ۵۰ میلیارد متر مکعبی سد‌های کشور اکنون تنها ۲۶میلیارد متر مکعب آب در سد‌ها وجود دارد.

حبیبی با بیان اینکه ۵۵درصد مصرف آب کشور از حوزه آب‌های زیر زمینی است گفت: کاهش سطح و کیفیت آب‌های زیرزمینی و اضافه برداشت از این منابع آبی نگران‌کننده است.

بهره‌برداری از ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام حوزه آب در سال ۱۴۰۱

رییس حوزه فلات مرکزی و شرق کشور وزرات نیرو گفت: برنامه این وزارتخانه تکمیل طرح‌های نیمه تمام حوزه آب برای تامین آب و آبرسانی کشور است.

حبیبی گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه آب امسال بهره‌برداری می‌شود که این میزان تا پایان دولت سیزدهم به ۲۶۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

رییس حوزه فلات مرکزی و شرق کشور وزرات نیرو افزود: این میزان اعتبار برای بهره برداری ۲۵۰تا ۲۶۰پروژه برای تکمیل پروژه نیمه تمام و تامین منابع آب جدید و افزایش توان آب در کشور هزینه می‌شود.

رییس حوزه فلات مرکزی و شرق کشور وزرات نیرو برای بررسی وضعیت سد بیدواز اسفراین به این شهرستان سفر کرده است./ایرنا

ارسال نظر

تازه ها