کد خبر 129109

سفیر روسیه در آمریکا روز یکشنبه به وقت محلی گفت: فعالیت سفارت روسیه به معنای واقعی کلمه توسط نهادهای دولتی آمریکا مسدود شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سفیر روسیه در آمریکا روز یکشنبه به وقت محلی گفت: فعالیت سفارت روسیه به معنای واقعی کلمه  توسط نهادهای دولتی آمریکا مسدود شده است.

به گزارش منابع خبری، این مقام دولت روسیه تصریح کرد: "امریکا بانک" حساب‌های کنسولگری های روسیه در هوستون و نیویورک را از دسترس خارج کرده است.

سفیر روسیه در واشنگتن افزود: ما به صورت تلفنی و از طریق نامه تهدید شده ایم و در مرحله ای، مسیر خروجی سفارت مسدود شده است.

آمریکا و روسیه حتی پیش از آغاز جنگ در اوکراین، بر سر اندازه و عملکرد سفارتخانه های خود در این دو کشور اختلاف داشته اند.

از زمان آغاز جنگ در اوکراین در تاریخ ۲۴  فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) سفارتخانه های روسیه در اروپا تحت فشار قرار گرفته اند و کشورهای اروپایی بیش از ۳۰۰ دیپلمات روس را اخراج کرده اند.

مسکو نیز در اقدام مشابه دیپلمات های اروپایی را اخراج کرده است.

سفیر روسیه در لهستان هفته گذشته اعلام کرد مسدود شدن حساب های بانکی روسیه در این کشور در نهایت منجر به توقف فعالیت این سفارتخانه خواهد شد و روسیه نیز در مقابل حساب های سفارت لهستان در این کشور را از دسترس خارج خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 
پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد. 

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها